Katedra studií lidského pohybu OU každoročně pořádá lyžařské a snowboardové kurzy pro studenty. Letos se katedře podařilo připravit kurzy pro 316 účastníků, kteří se přihlásili na výcvik, kde zdokonalovali svou techniku v lyžování nebo snowboardingu. Kurzy se pravidelně odehrávají v Krkonoších, Beskydech, ale také v Rakousku a Itálii. Studenti během týdenního výcviku pilně trénují, aby na konci kurzu mohli úspěšně splnit zápočty z různých disciplín. Při zvládnutí náročnějších podmínek mají možnost získat adekvátní licenci, kterou mohou využít k výuce nebo trénování.

Letos se historicky poprvé podařilo zrealizovat kurz i pro zahraniční studenty. Oba výcviky proběhly v lyžařském areálu SKI Bílá, kde bylo zajištěno i veškeré zapůjčení plného lyžařského nebo snowboardového setu. První kurz Erasmus-snowboardu proběhl v termínu od 7. do 11. ledna, kterého se zúčastnila jedna studentka ze španělské Valencie, a druhý kurz Erasmus-lyžování v období od 21. do 26. ledna s účastí čtyř korejských a dvou španělských studentek.

Jan Plešek, asistent a koordinátor pro internacionalizaci na Katedře studií lidského pohybu: „Chtěli jsme nabídnout zahraničním studentům možnost zažít a naučit je něco nového. Vzhledem k tomu, že v jejich zemích jsou mnohdy podmínky pro realizaci těchto zimních sportů nebo aktivit velmi ztížené, očekávali jsme určitý zájem. To se potvrdilo již v minulém akademickém roce, kdy jsme měli relativně velké množství přihlášených. Nicméně, kvůli situaci kolem Covid-19 jsme byli nuceni všechny kurzy zrušit. Proto jsem nesmírně rád, že se nám to letos společnými silami podařilo uspořádat, i když pořád ve ztížených podmínkách. Myslím si, že všechny zúčastněné strany si kurz užily. Většina studentek byla na lyžích nebo na snowboardu poprvé v životě. Chtěl bych všem vyseknout velkou poklonu za přístup, disciplinovanost, trpělivost, vůli a obrovský progres, který během výcviku udělali. Mohou být na sebe pyšné.“

Většina studentek byla na lyžích nebo na snowboardu poprvé v životě.

Zde Vám přinášíme některé komentáře od samotných studentek:

Ana Lía (Španělsko, PdF OU): “The skiing course was a fantastic experience for me! It was my first time skiing but our mates and teachers make everything easier! I am looking forward to going skiing soon. We were lucky because the weather was good. we had sunny and snowy days but without anything that could disturb our activity. The fact that a lot of children skied so well surprised me!!”

Paola (Španělsko, PdF OU): “Certainly, whether you have skied before or not, I highly recommend the course. I had already skied before, but it has been an incredible and different experience; since where I usually go to sky in Spain it doesn’t usually snow as much as here, and it’s difficult to ski in totally virgin snow. I have learned and enjoyed a lot. The landscape was amazing, the teachers very attentive and close, the classmates very pleasant… In conclusion, a fantastic atmosphere! Now I can say that I have skied in Czech Republic!”

Subeen Kim (Jižní Korea, FF OU): “It was nice to see the snow-capped mountains every day.  When I first learned to ski, I found that snow didn’t hurt me if I fell down.  We had a great time thanks to good teachers and good students.”

Yeonjeong Kim (Jižní Korea, PdF OU): “It was my first ski. Looking at the snow-covered high slope at first, I was so afraid that I could ride well or get hurt. Although I fell down a lot in the process of learning, I gradually learned the charm of skiing. After endless support from a good teacher, I felt I was riding better and better. The teachers always checked our health and they encouraged students not to lose confidence. The best thing was that I am now enjoying skiing and have a lot of confidence in skiing. Even if I go back to Korea, I will ski reminding the class at that time. I was proud of myself for challenging something and finally doing it. This ski class was really good in many ways. Thank you so much, professors.