Už ve středu 5. dubna bude v novém City Campusu Ostravské univerzity první velká akce pro veřejnost – kariérní festival spojený se zahájením majálesového měsíce a komentovanými prohlídkami budovy sportu.

„Na kariérním festivalu Za kariérOU, který bude od 10 do 17 hodin v budově Fakulty umění, najdete inspiraci, získáte užitečné tipy na pohovory a čekají vás tu nejen pracovní nabídky z celého regionu, ale i evropských institucí,“ říká Kamila Hýbnerová vedoucí Poradenského a kariérního centra OU.

Součástí programu budou i komentované prohlídky budovy Pedagogické fakulty od 15 do 18 hodin.

Na nádvoří kampusu zároveň zahájíme majálesový měsíc – po celý den tu budou stánky s programem studentských ogranizací a od 15 do 18 hodin hudební produkce.

Po festivalu Za kariérOU, ve středu 5. dubna, chystá na sklonku jara v kampusu Pedagogická fakulta Sportovní den. Ve středu 28. června se vrátí do ostravského kulturního života festival Jsme Ostravská! V pátek 6. října se kampus otevře s oblíbenou vědecko-popularizační akcí Noc vědců. Komorní sál Fakulty umění bude na Mikuláše hostit celorepublikové finále soutěže v science slamu Český Vševěd.

„Pro Ostravskou univerzitu je kampus nejen důležitým zázemím pro studenty a akademiky. Chceme jej co nejvíce otevřít veřejnosti a ideálně právě v kontextu toho, co jako univerzita umíme a můžeme nabídnout. Je to zpřístupnění vědy pro co nejširší publikum například na Noci vědců, ale také zodpovědná příprava na přechod na pracovní trh. Proto pořádáme právě kariérní festival Za kariérOU, který je otevřený široké veřejnosti, nejen našim studentům a absolventům,“ shrnuje rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

Kampus je veřejnosti otevřený celoročně. Zajít si můžete do budovy Fakulty umění na koncerty a výstavy a do budovy sportu třeba na taneční hodiny, do posilovny, na lezeckou stěnu, badminton, florbal nebo do plně vybaveného gymnastického sálu. Ve venkovní částí areálu najdete například Lavičku Václava Havla, běžeckou dráhu nebo chodníček pro bosou chůzi.

Do kampusu za uměním

První výstava v Klastru umění a designu, Topografie hnízda, zahrnuje díla od více než čtyřiceti autorů, pedagogů, studentů a absolventů Ostravské univerzity. Jde zároveň o první prezentaci Umělecké sbírky Ostravské univerzity.

„Výstavní síň GAFU v budově umění v City Campusu je otevřená každý všední den od 10 do 18 hodin. Prohlédnout si tu můžete díla absolventky Fakulty umění Sabiny Knetlové, která je letos nominována na Cenu Jantar za výtvarné umění, práce Vojtěcha Kovaříka, který měl loni dvě sólové výstavy v Paříži a v New Yorku. Velké renomé mají i Julia Grybos & Barbora Zentková žijící v Berlíně a vystavující taky prakticky po celém světě. Pavla Malinová, která byla třeba na londýnském Frieze festivalu. A velmi zvučné jméno je i Jakub Jansa, nedávný laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého,“ zve Michaela Vachalová z Fakulty umění do minimalistické budovy kampusu s bílou a ocelově žebrovanou fasádou.

Rádi bychom milovníky hudby pozvali na všechny chystané absolventské koncerty v Komorním sále klastru umění a designu, které jsou veřejnosti otevřeny, a které budeme postupně zveřejňovat na webu Fakulty umění.

Do kampusu za sportem

Od poloviny března se otevírá kampus všem nadšeným sportovcům.

„Nejpozději v druhé polovině března spustíme na stránkách citycampus.cz rezervační systém na sportovní aktivity v Zázemí pro sport a behaviorální zdraví. Objednat si mohou sportovci například lezeckou stěnu, badminton, vstup do posilovny, aerobního sálu a haly míčových sportů,“ jmenuje Roman Minárik z Pedagogické fakulty aktivity pro veřejnost v budově sportu s běžeckým oválem na střeše a doplňuje, že zde budou mít tréninky také místní kluby, které se mohou domluvit na pravidelných termínech.

„O pořádání akcí v kampusu má už teď zájem řada ostravských kulturních i sportovních organizací. My se těšíme například od 14. srpna do 2. září na festival hudby dneška Ostravské dny, které budou mít zázemí právě v našem Klastru umění a designu a přesune se sem s nimi také Institut Ostravských dnů – třítýdenní pracovní prostředí pro skladatele, interprety a muzikology,“ uvádí Michaela Vachalová.

Kontakty na naše kolegy z Fakulty umění a Pedagogické fakulty, se kterými si můžete pořádání akcí v areálu domluvit, najdete na citycampus.cz.

Do kampusu na procházku

S jarním počasím to bude Ostravany více a více táhnout na procházky kolem Ostravice. Dojít teď z centra nebo Havlíčkova nábřeží mohou už i do nového areálu kampusu.

„Venkovní část kampusu je veřejnosti volně přístupná, kdo sem doběhne, může si zkusit pár sprintů na běžecké dráze, která vede paralelně s Ostravicí, nebo si vyběhnout schody budovy sportu. Pokud sem přijdete po obědě na zdravotní procházku, můžete se zdržet u chodníčku pro bosou chůzi nebo diskutovat na Lavičce Václava Havla,“ vybírá Roman Minárik z nabídky kampusu. Na střechu kampusu s výhledem na Ostravu můžete v březnu každý den od 8 do 18 hodin s výjimkou víkendu 25. a 26. března.

Během roku se dočkáme dalších vylepšení kampusu. „Ještě letos budeme otevírat dvě workoutová hřiště, v dubnu otevřeme v budově sportu bistro a postupně budou zpřístupněny také garáže města se 155 parkovacími místy,“ uzavírá Roman Minárik.