Francouzský saxofonista Philippe Portejoie opět v Ostravě

Autor: , 1. 2. 2016

Ve dnech 23. a 24. 2. 2016 proběhnou na Fakultě umění Ostravské univerzity v Ostravě mistrovské kurzy vynikajícího francouzského saxofonisty Philippa Portejoie, který je stálým profesorem na Conservatoire à rayonnement régional de Paris.


Svou účastí navazuje na kurzy, které již v minulých letech za příznivého ohlasu proběhly. Své umění bude moci předvést také na koncertě, který proběhne v Českém rozhlasu, studio 1.

 

Zájemci o individuální (aktivní) a pasivní účast na těchto kurzech se musí zaregistrovat nejpozději do čtvrtku 18. 2. 2016 na e-mailové adrese igorfran@centrum.cz. Počet míst pro individuální lekce je limitován!

Portejoie_Philippe

 

Koncert ve Studiu 1 Českého rozhlasu Ostrava

Středa 24. února 2016, 19:00 hodin, vstupné: 100,-Kč (jednotné)

 

Trio:

Philippe Portejoie (Paříž) – saxofon

Igor Františák (Ostrava) – klarinet

Frédérique Lagarde (Paříž) – klavír

 

Program:

 

Sergej Prokofjev – 5 melodies opus 35 pro saxofon a klavír (trans.: Philippe Portejoie)

Philippe Portejoie – Sonáta č. 1 “Hommage a César Franck” pro saxofon a klavír

Philippe Portejoie – Sonáta č. 2 “Hommage a Maurice Ravel” pro saxofon a klavír

Francis Poulenc – Sonáta pro klarinet a klavír

François Rauber – Faits divers pro klarinet, saxofon a klavír (věnováno Triu Paronymes)

— přestávka —-

Trygve Madsen – Trio pro klarinet, saxofon a klavír (věnováno Triu Paronymes)

Predro Itturalde – Suite Hellénique pro klarinet a klavír

Roger Boutry – Refractions pro saxofon a klavír (věnováno Triu Paronymes)

Jacques Ibert – Deux Interludes pro klarinet, saxofon a klavír (trans.: Philippe Portejoie)

Alto_2907-027318

Philippe Portejoie (Francie, Paříž) – saxofon

se narodil v roce 1956 v Noirt ve Francii. Hudební kritiky je považován za jednoho z nejlepších saxofonistů své doby. To potvrzují četná ocenění na předních světových soutěžích (1. cena C.N.S.M. de Paris, 1.cena d´Honneur á I´unanimité de Musique d´Ensemble au Concours International de I´U.F.A.M., laureát ceny Yehudi Menuhina a další). Vedle velmi aktivní koncertní činnosti vyučuje od roku 1995 jako profesor na prestižní Conservatoire à rayonnement régional de Paris (CRR). Často vede také mistrovské kurzy ve Francii i v zahraničí (Ostravské klarinetové a saxofonové kurzy, International Summer Academy of Nice, Stage Labaroche, Rencontres Musicales de Lorraine, International Academy of Flaine, International Academy of Colombes, Conservatorio de Puerto Rico, Universidad Javeriana v Bogotě a Universidad de Antioquia v Medellínu, Janáčkova konzervatoř v Ostravě, Royal Conservatory of Oslo, University of Seoul, Taipei University). Kromě sólového hraní se aktivně věnoval komorní hře (především v saxofonovém kvartetu Gabriel Pierne a světoznámém kvartetu Jean Ledieu, se kterým procestoval téměř celý svět) a také byl zván do řady významných francouzských orchestrů (Orchestre de Paris, Orchestre Philharmonique de Radio- France, Orchestre National de France, Orchestre de I´Ópéra….). Od roku 1998 je čestným sólistou Symphony Orchestra de Bogota (Colombie). Vedle hry na klasický saxofon se věnuje také jazzu (spolupracoval s takovými osobnostmi jako S. Grapelli, C. Terry, Ph. Woods a jiní). Také v této oblasti získal několik významných ocenění (1. cena Concours National de Jazz á La Défense). Je sólistou známého jazzového orchestru Claude Bolling. Philippe Portejoie je oficiálním hráčem Buffet Crampon a americké firmy D’Addario Woodwinds.

 

Master class a koncertní turné Tria: Portejoie – Františák – Lagarde je sponzorováno společností Buffet-Crampon a D’Addario.