Obě události se budou konat v Univerzitním obchodě a knihkupectví na Mlýnské ulici. S básníkem a absolventem Filozofické fakulty Petrem Hruškou a pedagogem, básníkem, cestovatelem Miroslavem Černým si můžete přijít popovídat už ve čtvrtek 25. května od 17:30 hodin. Autoři představí své nejnovější básnické sbírky, za něž získali ocenění odborné poroty. Petr Hruška je čerstvým držitelem ocenění Magnesia Litera a Miroslav Černý letos získal cenu Jantar. Všechny milovníky literatury, a zvláště poezie, srdečně zveme. Besedu bude moderovat prof. Jan Malura. Aktuální informace se dozvíte na facebookové události akce.

Na úterý 30. května od 16:30 zveme do Univerzitního knihkupectví všechny patrioty a zájemce o historii Ostravy. Historici Ostravské univerzity představí novou publikaci Vzpomínky na starou Moravskou Ostravu, která je sestavena z memoárů ostravského patriota, báňského inženýra Jana Kubly (1859-1940). Muzikolog Viktor Velek v roli editora předkládá obraz Ostravy viděný očima Jana Kubly – člověka velmi činného ve společenském, spolkovém a kulturním životě. Díky Kublovým deníkům nám historici dokáží zprostředkovat každodenní život v Moravské Ostravě na konci 19. století.

„Laickou veřejnost jistě zaujme poutavé vyprávění zaměřené především na všednodenní vývoj, zcela určitě pak i četné pasáže v ostravském dialektu a pak také fotografie srovnávající podobu Ostravy před mnoha lety a nyní,“ uvádí autor publikace. Pro odbornou veřejnost pak kniha nabízí mnoho nových informací o lokálních událostech a osobnostech. Na jednotlivých kapitolách se podíleli také studenti historie Ostravské univerzity pod vedením prof. Aleše Zářického. Právě on se ujme role průvodce při komentované prohlídce Ostravou, která bude následovat bezprostředně po křtu knihy od 17:30. I zde nezapomeňte sledovat facebookovou událost.

Oceněné básnické sbírky Spatřil jsem svou tvář Petra Hrušky a sbírku Proleženiny Miroslava Černého můžete zakoupit přímo v Univerzitním obchodě, tak jako knihu Vzpomínky na starou Moravskou Ostravu. V případě, že přijmete naše pozvání, máte možnost zakoupit knihy přímo na místě i s podpisem autora.

OUshop je název nově otevřených prostor určených pro prodej univerzitních předmětů a publikací nejen z pera akademiků Ostravské univerzity, ale také pro setkávání při komornějších kulturních a společenských akcích. Prodejna je otevřena každý všední den od 9. do 17. hodiny.