Ostravská univerzita se připojuje ke kampani vysvětlující očkování, které má zastavit pandemii způsobenou koronavirem SARS-CoV-2. Na sociálních sítích, v médiích, i od svého okolí slýcháme spoustu názorů na očkování. Někdy jsou pravdivé, někdy ne, ale především je velice obtížné se v záplavě těchto, často protichůdných, informací zorientovat. Rektor OU Jan Lata proto široké veřejnosti nabízí možnost zeptat se přímo. Na pomoc si pozval děkana Lékařské fakulty OU Rastislava Maďara a Ladislava Duška, jenž je ředitelem Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Diskuzi, která je již šestou akcí nového projektu Ostravské univerzity – FactumOU můžete sledovat v úterý 14. září od 18.00 na sociálních sítích OU a na oficiálních Facebookových stránkách Ostravy a dalších spolupracujících měst a organizací.

„Vnímáme, jaké obrovské množství zavádějících informací je teď ohledně očkování v éteru,“ říká Jan Lata s tím, že chce lidem nabídnout erudované odpovědi na otázky, které jsou pro ně aktuální. „Po vzdělávání a výzkumu je tzv. třetí rolí naší univerzity také osvěta a pomoc v aktuální krizi, kterou můžeme díky našim akademikům poskytnout,“ dodává rektor Jan Lata a věří, že lidé, kteří mají k univerzitě vztah, ocení příležitost ptát se přes sociální sítě vědců, ke kterým mají důvěru.

“Do tohoto roku jsme vstoupili v náročné pandemické situaci s vysokým reprodukčním číslem a vysokým procentem pozitivních testů. Přestože na první pohled vypadá, že se situace během léta zlepšila, všichni bychom se měli nadále snažit odlehčit zdravotnickému systému, jak jen můžeme. Osvěta v oblasti očkování je jednou z cest,” vysvětluje Rastislav Maďar, který byl v průběhu první fáze epidemie ve funkci koordinátora resortní pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví České republiky pro řízené uvolňování karantény.

Online pořad FactumOU na téma očkování je již šestý z řady veřejných diskusí o aktuálních tématech, které Ostravská univerzita připravuje. V úterý 14. září v 18.00 vysílá Ostravská univerzita díl, který se zaměří na fakta o očkování proti covidu-19. Sledovat ho můžete na YouTubeFacebooku OU a také na Facebooku ostravské Lékařské fakulty a dalších partnerů. Dotazy již teď můžete posílat přes web sli.do.