V minulých dnech se v Praze uskutečnila prestižní mezinárodní soutěž Pražského jara, tentokrát v oborech klarinet a fagot.

Do hlavní soutěže se z úvodního předkola klarinetové soutěže, jehož se zúčastnilo neuvěřitelných 218 nadějných klarinetistů z celého světa, kvalifikovaly i dvě studentky Katedry dechových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity – Kateřina Kosková a Anna Sysová ze třídy MgA. Karla Dohnala, Ph.D. Již tento fakt lze považovat za velký úspěch.

Anna Sysová však potvrdila nebývale vysokou současnou úroveň klarinetové třídy na FU OU i v průběhu hlavní fáze soutěže a v konkurenci 29 mimořádně nadaných mladých umělců, kteří studují na nejlepších světových hudebních školách, získala skvělou druhou cenu a titul laureáta. Výjimečnost tohoto ocenění zvýrazňuje navíc skutečnost, že v letošním roce byla studentka Katedry dechových nástrojů jedinou zástupkyní České republiky ve finálových kláních obou letošních oborů této náročné interpretační soutěže.

Mezinárodní porota složená z významných světových klarinetistů, v níž svým členstvím reprezentoval Fakultu umění doc. Igor Františák, udělila Aničce také další ocenění – Cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Bohuslava Martinů, Cenu časopisu Harmonie pro nejlepšího českého účastníka, Cenu Olega Podgorného pro nejúspěšnějšího nejmladšího českého účastníka a Cenu Českých center, Cenu Nadace Gideona  a Cenu Společnosti Mercedes-Benz pro nejúspěšnějšího českého účastníka celé soutěže.

Jsme rádi, že letošní absolventka magisterského studia hodlá pokračovat ve svém rozvoji i nadále na Ostravské univerzitě a přihlásila se k přijímacímu řízení do doktorského studijního programu Hudební umění, který byl v loňském roce na Fakultě umění OU úspěšně akreditován.

Děkujeme za vzornou reprezentaci, gratulujeme Anně Sysové i jejímu pedagogovi MgA. Karlu Dohnalovi, Ph.D. a přejeme mnoho dalších uměleckých úspěchů.

Klarinetovou soutěž Pražského jara vyhrál Lefebvre, Sysová je druhá.