„V souvislosti se současnou mimořádnou dobou se necítí hodně lidí psychicky dobře a hledání pozitivních zpráv a radostí je stále těžší. Proto chceme dát lidem recept, jak nepropadat temným myšlenkám a jak se o svou psychiku starat. Duševní zdraví je totiž nedílnou součástí našeho celkového zdraví,“ uvádí rektor Jan Lata důvod výběru tématu do diskuzního pořadu FactumOU a dodává: „Stále se nacházíme v situaci, která je pro nás nová, a proto je v pořádku neumět si s některými věcmi poradit.“

Už na podzim loňského roku Ostravská univerzita rozjela projekt Pomáháme úsměvem, který si vzal za cíl šířit úsměv, protože i ten je nakažlivý. Podle Národního ústavu duševního zdraví byl totiž právě v loňském roce nárůst výskytu duševního onemocnění zřejmý. Za květen roku 2020 šlo o nárůst téměř 30 %, ani v listopadu tato čísla neklesala a odborníci upozorňovali na další možné zhoršení. Nejčastěji se u lidí vyskytují stavy úzkosti, paniky a středně těžká deprese.

Hosty rektora Jana Laty budou psycholog Aleš Neusar a herec Vladimír Polák.

„Jako psycholog se setkávám poměrně často s lidmi, kteří mají pocit, že současné dění nemohou ovlivnit. Upadají do zoufalosti, beznaděje a někteří se uchylují i k sebevražedným myšlenkám. Mají pocit, že nic nemohou dělat a nezůstává jim žádná svoboda a radost ze života,“ popisuje vážnost situace psycholog Aleš Neusar, působící na katedře psychologie Filozofické fakulty OU. Právě s takovými klienty se snaží pracovat a pomáhat jim: „Mým úkolem je pokusit se jim trošku více pootevřít oči. I když máme v současné chvíli omezené možnosti, pořád je jich velmi mnoho. Pomáhá soustředit se na to, co jde, hledat nové možnosti, jak něco jde, a ne ulpívat na tom, co nejde.“ Právě Neusar otevře téma, jak bojovat s negativními myšlenkami a na co se zaměřit, aby se lidé psychicky cítili lépe a naučili se o své duševní zdraví pečovat.

Pozitivně se na psychiku po celou dobu pandemie snaží působit také kulturní scéna, třebaže ani pro umělce to není zrovna lehké období. „Myslím, že úloha umělců v této době je stejná jako v době každé krize, a to nasát do sebe frustraci, bolesti, beznaděj tak, jako stromy pohlcují oxid uhličitý. A dát lidem pocit naděje, sounáležitosti, odpoutání od myšlenek každodenních starostí, tak jak stromy dávají lidem kyslík. Problém je, že umělci k lidem teď nesmí, a tak se vytváří příkop, kdy na sebe voláme přes sociální sítě,” uvádí druhý host, herec Vladimír Polák, známý z improvizačního seskupení Tři Tygři nebo z oblíbené minisérie sKORO NA mizině, které lidem zvládnou vykouzlit v lockdownu alespoň na dálku úsměv na rtech.

Diskuzní pořad FactumOU můžete sledovat 25. března od 18:00 na YouTube a Facebooku OU a také na Facebooku dalších partnerských měst a organizací. Své dotazy pokládejte předem prostřednictvím platformy Slido.

 

Hosté rektora:

Mgr. Aleš Neusar, Ph.D. | Aleš Neusar pracuje jako individuální, párový a rodinný poradenský psycholog a terapeut s praxí od roku 2005. Magisterské studium absolvoval na Univerzitě Palackého v Olomouci a doktorský titul získal na Masarykově univerzitě. Na Ostravské univerzitě působí na Filozofické fakultě na katedře psychologie, kde se věnuje tématu psychologie změny k lepšímu.

Vladimír Polák | Vladimír Polák je herec a ostravský rodák, který vystudoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Působí v Národním divadle moravskoslezském a v televizi jste ho mohli spatřit v několika filmech (např. Ostravak Ostravski) nebo také v improvizační show Tři Tygři. Zároveň se výrazně společensky angažuje.

 

FactumOU je pořad Ostravské univerzity, který na základě vědeckých faktů boří mýty a pomáhá se orientovat ve velkém množství informací, názorů a postojů. Do pořadu vybíráme témata, která právě ve společnosti rezonují.

Diváci se v pořadu přes sociální sítě ptají na vše, co je zajímá. V přímém přenosu jim pak odpovídají vědci a osobnosti, ke kterým mohou mít důvěru. Ostravská univerzita se tak snaží postavit dezinformačním kampaním, šířit osvětu a pomoci v aktuální krizi, kterou může díky svým akademikům poskytnout.