Pod Vysokými Tatrami v polském Zakopaném se každoročně, obvykle v červnu, setkávají vědci a inženýři na mezinárodní konferenci o umělé inteligenci a soft computingu (ICAISC – International Conference on Artificial Intelligence and Soft Computing), kde prezentují a diskutují své nejnovější vědecké výsledky. Letošního již osmnáctého ročníku, který se konal od 16. do 20. června, se zúčastnil i zaměstnanec Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování (ÚVAFM) Dr. Oleksii Tyscchenko, který zde prezentoval svůj společný příspěvek s ukrajinskými kolegy s názvem „Fuzzy Clustering High-Dimensional Data Using Information Weighting“. Tento příspěvek byl na konferenci z celkových 61 příspěvků oceněn jako vůbec nejlepší! Autoři se tak mohou těšit ze zajímavé finanční odměny sponzorované nakladatelstvím Springer.
Příspěvek se zabývá problematikou fuzzy shlukové analýzy vícedimenzionálních dat, navrhuje vhodný algoritmus a srovnává ho s vůbec nejznámější fuzzy shlukovací metodou fuzzy c-means.
Oleksii Tyshchenko vystudoval a získal magisterský titul na jedné z nejstarších technologických univerzit na Ukrajině – Charkovské národní univerzitě radioelektroniky. V roce 2013 zde také obhájil doktorský titul Ph.D. v oboru informatika. Poté, co vyhrál stipendium sponzorované Visegrádským fondem, který podporuje spolupráci mimo jiné i mezi Visegrádským regionem (V4) a dalšími zeměmi Východního partnerství, v říjnu roku 2017 přišel do Ostravy na „Fuzzy ústav“. V současné době patří k nejnovějším zaměstnancům ÚVAFM.

Oleksii Tyshchenko je aktivní ve své vědecké činnosti. Je autorem více než 75 publikací. Je recenzentem mnoha známých časopisů, např. Neural Computing and Applications, Soft Computing, Fuzzy Sets and Systems, International Journal of Approximate Reasoning. V současné době se věnuje výzkumu následujících témat: Počítačová inteligence, Strojové učení, Hluboké učení, Kaskádové neuro-fuzzy systémy a Vícedimenzionální fuzzy shlukování.
Gratulujeme k ocenění tomuto mladému vědci a přejeme mu úspěšnou vědeckou kariéru.