Festival Colours of Ostrava je zhruba ve své polovině – ve čtvrtek se na UniverCITY Ostrava stage diskutovalo o Ostravě a jejích talentech, o rozvoji regionu, ale také o amerických volbách nebo genové terapii. Přečtěte si blíže, jaký byl druhý festivalový den, i na co se můžete těšit v sobotu.

Jak to vypadá s naším regionem?

První čtvrteční diskuse se věnovala ostravskému regionu a jeho rozvoji. Prorektor OU Ondřej Slach, prorektor VŠB-TUO Igor Ivan a vedoucí odboru strategického rozvoje města Ostravy Jiří Hudec nastínili, v čem tkví síla našeho regionu a v čem naopak ztrácíme. Shodli se, že největší slabinou našeho města i celého regionu je především stále se snižující počet obyvatel a zvyšující se sociální rozdíly, kdy přibývá chudých lidí a střední třída se zmenšuje.

„Abych použil přirovnání, v roce 89 startovala všechna města v tretrách, zatímco Ostrava měla bagančata. Ostatní nám proto utekli, ale i přes velmi komplikovanou výchozí pozici se nám konečně daří soupeřit s ostatními městy,“ řekl prorektor Ostravské univerzity Ondřej Slach.

Společným cílem města a univerzit, k jehož naplnění přispívají velké transformační projekty jako REFRESH či LERCO, je podpořit především vzdělávání a inovace, a to díky investicím do nových oborů jako jsou například robotika, automotive, energetika nebo umělá inteligence. To by mělo vést k moderním studijním programům a ke kvalifikovaným, dobře placeným pracovním místům atraktivním pro mladé lidi – tak, aby měli důvod v Ostravě nejen studovat, ale i zůstávat.

Na druhou stranu je třeba cílit také na nejohroženější skupiny obyvatel, aby je transformační proměny regionu neodsunuly ještě do větší sociální izolace. Smyslem strategických plánů je především zvýšení kvality života všech obyvatel našeho regionu, a to v oblasti bydlení, dopravy a zdraví.

Jak přesně toho chce město a kraj dosáhnout bylo předmětem diskuze, jejíž celý záznam si už brzy budete moci poslechnout na našich sociálních sítích.

Ostrava je talentcity, ale i město moderní a oceňované architektury

O podpoře a práci s talenty diskutovali náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová s neurologem Ondřejem Volným z Lékařské fakulty OU a Adélou Hradilovou z Moravskoslezského inovačního centra. Právě systematická práce města s talenty může být jedním z důvodů, proč se po nejrůznějších zahraničních zkušenostech chtějí vrátit do rodného města.

„Vnitřně jsem cítil, že svému rodnému městu potřebuji něco vrátit – opustil jsem ho v osmnácti, vrátil jsem se, když mi bylo lehce po třiceti letech. Chtěl jsem svoje zkušenosti, které jsem posbíral v rámci cest po světě, ať už to byla Evropa, Spojené státy nebo Kanada, předat dál. Nebylo to vždycky úplně jednoduché, ale to nebylo jednoduché ani v tom zahraničí. Taky jsem pochopil, že by pro mě v tom zahraničí bylo těžší se prosadit. Tak jsem se vrátil zpátky,“ popsal svou cestu Ondřej Volný.

A na povídání o talentech navázala diskuse s významným polským architektem Robertem Konieczným, mezi jehož hlavní díla patří nedávná proměna ostravských historických městských jatek, ve kterých nyní sídlí Městská galerie současného umění PLATO, a s náměstkyní primátora Ostravy Lucií Baránkovou Vilamovou.

Konieczný popsal celý příběh přípravy a následné realizace přestavby historické budovy. Zaměřil se na její multifunkčnost a technologické prvky, práci se světlem, upozornil na proměnu veřejného prostoru, který měl mít původně nikoli přírodní, ale betonový charakter.

Projekt byl technicky komplikovaný, přestavba začala až ve chvíli, kdy byla jatka chátrající budovou. Celý proces následně ještě zkomplikovala covidová pandemie – projevila se jak na cenách materiálů, tak na lidském kapitálu. Sám Konieczný v té době musel některé záležitosti řešit na dálku z Polska. I přes všechny komplikace, a možná díky mnoha výzvám, polský architekt považuje přestavbu ostravských jatek za jeden ze svých nejlepších projektů.

V Ostravě děláme špičkovou vědu

O tom, jak dlouhá je cesta nových léků nebo léčebných metod, než se dostanou k pacientovi, hovořil profesor hematoonkologie Roman Hájek z Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Posluchačům mimo jiné objasnil, v čem je unikátní buněčná genová terapie založená na CAR-T metodě. Publikum seznámil s tím, jak se daří léčit různé formy rakoviny krve a jak se posunula léčba nádorových onemocnění od roku 1989.

Vědci pod vedením Romana Hájka dokáží upravit krevní lymfocyty tak, aby detekovaly, napadly a zcela zničily nádorové buňky v těle nemocného. „My pracujeme na tom, že lék můžeme vytvořit z krve dárce a podat ho hned několika pacientům. To je naše vlajková loď,“ prozradil, čím konkrétně je ostravský vědecký výzkum unikátní.

Hovořil také o tom, že i v Ostravě se dá dělat špičková věda na evropské úrovni a v čem přesně pomůže Ostravě rozvojový projekt LERCO Ostravské univerzity za 1,8 miliard korun.

Donald Trump vs. Joe Biden

Poslední diskusí čtvrtečního dne bylo povídání politického geografa Tomáše Drobíka s amerikanistou Janem Benešem. Ten se zaměřil na nadcházející americké volby, posluchače seznámil s tím, jak Američané vnímají oba kandidáty, v jakých státech favorizují Bidena a kde Trumpa. Odpověděl na palčivou otázku, která napadla téměř každého, kdo sleduje politické dění v USA: Proč jedna z největších a nejmocnějších zemí světa nabízí na post prezidenta kandidáty v pokročilém seniorském věku? Beneš popsal, proč tomu tak je i jak velkou roli v tom hrají donátoři.

Diskuse nastínila, v jak problematické situaci se nyní nacházejí demokraté, kteří si uvědomují největší slabinu stávajícího prezidenta Joa Bidena – jeho pokročilý věk. Z tohoto pohledu je jeho konkurent Donald Trump ve výhodnější pozici a jeho vítězství ve volbách se zdá pravděpodobnější.

Beneš nastínil, co by mohlo jeho prezidenství znamenat pro zahraniční i domácí politiku. „Největší změny se v Americe odehrávají díky Nejvyššímu soudu a Trump cílí přesně na tyto instituce, které přizpůsobuje svým potřebám a dosazuje zde lidi, kteří jsou mu loajální,“ uvedl v diskusi.

Kuriozity v přepravě, e-sport i energie

Program na UniverCITY Ostrava stage dnes odstartuje ve 12 hodin přednáška Lukáše Kudrny, mentora Restaurátorské dílny VŠB-TUO, která se zaměří na kuriozity v historii osobní přepravy. Dozvíte se více o vývoji dopravních prostředků od začátku 19. století po současnost, objevíte překvapivé inovace i zajímavé technické experimenty. Lukáš Kudrna poodhalí zapomenuté poklady a nadčasové koncepty, které ovlivnily vývoj dopravy, ať už byly v minulosti přehlíženy nebo nebyly plně pochopeny.

A od dopravy k e-sportu – o tom se od 13:30 rozvypráví zakladatel organizace Esport VŠB-TUO Jakub Čubík. Ten třeba přinese odpovědi všem rodičům, kteří poslouchají plány svých ratolestí o tom, jak se chtějí stát streamery a živit se hraním her. Povídání je určené „těm, co se o e-sport zajímají, chtějí ho pochopit anebo třeba nenávidět.“ Hráčům, rodičům, všem, které esport baví či straší, nebo něco mezi tím.

Od 15 hodin o současném stavu, strategii a možnostech energetické transformace české energetiky s detailnějším zaměřením na situaci v Moravskoslezském kraji promluví Stanislav Mišák, ředitel Centra energetických a environmentálních technologií. Válka na Ukrajině způsobila energetickou krizi kvůli závislosti mnoha zemí na ruském plynu a ropě. Jak situaci řešit? Nejen o tom bude dnešní přednáška.

Diskutovat budeme s architektem nového koncertního sálu

Steven Holl je jedním ze zásadních architektů své doby, a to především díky inovativnímu přístupu k designu a schopnosti propojit moderní architekturu s estetickými hodnotami. Jeho vítězný návrh Koncertního sálu a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy symbolizuje spojení města a kulturního dědictví s moderní architekturou. Právě Steven Holl bude společně s Dimitrou Tsachreliou, partnerkou ve studiu Steven Holl Architects, a s primátorem města Ostravy, Janem Dohnalem, od 16:30 hostem diskuse s názvem Architektonika hudby.

Co přinesou autonomní vozidla?

Páteční program na UniverCITY Ostrava stage uzavře téma autonomních vozidel. Ta jezdí kolem nás, aniž bychom to mnohdy vnímali. Lze ale díky nim třeba zachránit srážku s chodcem – schopnost jejich reakce nemá ani trénovaný řidič závodního automobilu. Naproti tomu stojí diskutované možnosti vynuceného omezení jízdy vzdáleným dohledem či jinými způsoby restrikce. Chceme a (ne)potřebujeme tento svět autonomní mobility? Je zavádění umělé inteligence u milionů automobilů bezpečné? Tyto otázky a řadu nejen technicky zajímavých pohledů vám představí Petr Šimoník, který se svým týmem vyvíjí nejmodernější systémy pro automobily ve spolupráci s evropskými automobilkami a jejich dodavateli.

Diskuse v pátek 19. 7. na UniverCITY Ostrava stage

KURIOZITY V HISTORII OSOBNÍ PŘEPRAVY: Pátek 12:00–13:00
Lukáš Kudrna

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku vývoje dopravních prostředků od začátku 19. století po současnost, abychom objevili překvapivé inovace a zajímavé technické experimenty. Tato přednáška se ponoří do světa neobvyklých a inovativních technických řešení, která formovala historii dopravních prostředků. Odhalíme zapomenuté poklady a nadčasové koncepty, které ovlivnily vývoj dopravy, ať už byly v minulosti přehlíženy nebo nebyly plně pochopeny.
Prozkoumáme, jak tato revoluční technická řešení mohou inspirovat i dnešní generaci a jaký vliv měla na podobu současných dopravních prostředků. Připravte se na nečekané příběhy, které změní váš pohled na historii dopravy.

ESPORT, E-SPORT, ESPORT?! Pátek 13:30–14:30
Jakub Čubík

„Budu streamer, budu se živit hraním!“ Věty, které většina rodičů asi od svých dětí nechce slyšet. Odpověď na otázku, jestli se dá esportem uživit, je vlastně taky dost složitá. A vlastně esportovec si ještě hraje? Povídání hlavně pro ty, co se o esport zajímají a chtějí ho pochopit nebo nenávidět! Pro hráče, pro rodiče, pro všechny, které esport baví, nebo straší, nebo něco mezi tím.

ENERGETICKÁ ODYSEA: NÍZKOUHLÍKOVÉ ČESKO: Pátek 15:00–16:00
Stanislav Mišák

Válka na Ukrajině způsobila energetickou krizi kvůli závislosti mnoha zemí na ruském plynu a ropě. Diverzifikace dodávek je klíčová pro odolný systém a ČR musí urychlit investice do alternativních zdrojů energie. O základních faktech, současném stavu, strategii a možnostech energetické transformace energetiky ČR s detailnějším popisem situace v Moravskoslezském kraji bude mluvit Stanislav Mišák.

ARCHITEKTONIKA HUDBY: Pátek 16:30-17:30
Steven Holl | Dimitra Tsachrelia | Jan Dohnal

Steven Holl je jedním ze zásadních architektů své doby, především díky inovativnímu přístupu k designu a schopnosti propojit moderní architekturu s estetickými hodnotami. Jeho práce odráží zájem o kontextuální integraci a respekt k historii a kultuře místa, což z něj činí vlivného představitele současné architektury. Svou činností přispívá k obohacení světové architektonické scény a inspiruje další generace architektů.

Jeho vítězný návrh Koncertního sálu a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy symbolizuje spojení města a kulturního dědictví s moderní architekturou. Stavba sálu představuje důležitý krok k posílení identity Ostravy a zvýšení její prestiže na mapě světových měst.

Steven Holl se představí společně s Dimitrou Tsachreliou, partnerem ve studiu Steven Holl Architects. K diskuzi se poté připojí také primátor města Ostravy Jan Dohnal.

AUTONOMNÍ VOZIDLO – KOMFORT A SVOBODA?! Pátek 18:00-19:00
Petr Šimoník

Autonomní vozidla jezdí kolem nás, aniž bychom to mnohdy vnímali. Díky nim lze zachránit srážku s chodcem či jiným automobilem, tedy potlačit nevhodný požadavek člověka za zlomky sekundy. Schopnost jejich reakce nemá ani trénovaný řidič závodního automobilu. Naproti tomu stojí diskutované možnosti vynuceného omezení jízdy vzdáleným dohledem či jinými subjekty restrikce. Chceme a (ne)potřebujeme tento svět autonomní mobility!? Je zavádění umělé inteligence u milionů automobilů bezpečné? Ujel Evropě vlak v oblasti moderního autoprůmyslu? Tyto otázky a řadu nejenom technicky zajímavých pohledů vám představí Petr Šimoník, který se svým týmem vyvíjí nejmodernější systémy pro automobily ve spolupráci s evropskými automobilkami a jejich dodavateli. Jejich výsledky jsou na poměry českého akademického prostředí výjimečné.

Páteční workshopy

Upcykluj a tvoř | Pátek 12:00–19:00

Jak proměnit nevyužité materiály v nové a originální kousky? Vyrobte si pod vedením Venduly Beneš jedinečné nášivky nebo originální šperky ze zbytků látek. Objevte kouzlo upcyklace a udržitelnosti a hrdě noste své vlastní rukodělné výrobky.

Literární kvíz pro děti i dospělé a výroba upomínkových předmětů | Pátek 12:00–19:00

Nechte rozproudit svou kreativitu, vyrobte si svou vlastní originální placku a ověřte si své znalosti na literárním kvízu, který pro vás přichystal OUshop.

Foto: Filip Žídek