Po dlouhém lockdownu může představa rychlých a výbušných sportů leckoho vyděsit. Pro mnohé z nás je mnohem přijatelnější vidina klidného a vědomého pohybu, přizpůsobeného našim aktuálním potřebám. Tím může být právě jóga, která za poslední roky získává na popularitě. Ať už jste józe propadli, nebo vás tajemné ásány zatím jen lákají, podívejte se na pět knih o józe, které pro vás vybrala redaktorka, jogínka a zakladatelka havířovského jógového studia YoGaia Monika Žídková. U každé knihy se dozvíte i důvody, které Moniku Žídkovou k výběru vedly.

Pro pravidelné informace z knižního světa sledujte #čtenářskéOUkénko na Facebooku Univerzitního knihkupectví a náš web, kde se budou pravidelně-nepravidelně objevovat tipy na podnětné čtení.

Spojeni jógou

Soubor 24 rozhovorů s nejzajímavějšími osobnostmi, které se v ČR jógou zabývají, včetně starší generace, která u nás s jógou začínala už před revolucí. Jsou mezi nimi Václav Krejčík, Barbora Hu, Karel Nešpor, Lucie Königová, Dalibor Štědronský, ale také Daniela Fischerová, Eda Kriseová a další, kteří mluví o svých zkušenostech s jógou, o tom, čím je obohatila, ale také o různých úskalích, na která ve své praxi narážejí. Osobnosti jsou vybrány nejen napříč generacemi, ale také různými „školami“ a přístupy a výsledkem je tak skutečný průvodce po světě české jógy.

Monika Žídková: „V čase podcastů je poměrně snadné najít si ten, který mi vyhovuje a poslouchat pravidelně nové díly, které propojuje např. téma Jóga. Nenašla jsem zatím ale žádný takový, kde by se sešla tak velká a zároveň osobitá skupina učitelů jógy, jako je v této knize. Pokud navíc zrovna nemáte moc času na čtení, jeden rozhovor se dá zvládnout téměř vždy a i tak ve vás zanechá silný dojem i spoustu otázek, které budou ponoukat k hledání odpovědí. Což se mi na této knize také líbí – odpovědi nepředkládá.“ 

KOUPIT v Univerzitním knihkupectví

Jóga proti úzkosti a strachu

Každý už se v životě setkal s obtížnějším obdobím plným stresu, obav a úzkostí. Pokud nejsou pod kontrolou, mohou člověka nejen omezovat, ale také se rozvinout do panických atak a depresí. Jóga a ájurvéda představují cestu, jak tyto stavy rozpoznat a zvládnout. Které pozice a dechové techniky jsou k tomu nejvhodnější? Zkušená lektorka jógy Zuzana Klingrová vám ukáže hlavní stabilizační principy, které tělu i mysli vrátí ztracený klid.

Monika Žídková: „Sama jsem se minulý rok kvůli návalu práce a vztahovým problémům propadala do stavů úzkosti a při tom padání zjistila, jak už to tak bývá, že se musím podívat na to, co dělám, trochu z jiné perspektivy. Spousta z nás jógu cvičí třeba i na denní bázi, ale když přijde problém, je potřeba jít ještě hlouběji. Tato kniha Zuzky Klingrové navede k terapeutické cestě jógy, kterou čas od času potřebuje každý z nás. A každý z nás občas ocení informaci, jak se účinně postavit svým strachům.“ 

KOUPIT v Univerzitním knihkupectví

Teorie čakra jógy

Od svých dávných počátků až do dnešní doby nabyla jóga napříč proměnnými kontexty času a prostoru mnoha podob. Čítá nespočet škol, tradic, dílčích cest a nových směrů, avšak ve své podstatě zůstává stále jedna, stejně jako její cíl – soulad osobní esence s existencí. Ve svých mnoha úrovních a hloubkách obsahuje jednu spojující linku – princip souladu jako nutného předpokladu pro celistvost. Pro někoho tato celistvost znamená pochopení a rozvinutí jednoty mezi tělem a myslí, pro jiného mezi pohybem a dechem, pro dalšího harmonii mezi jednotlivými stránkami vlastní osobnosti, pro další existenciální rovnici, dávající univerzu řád.

Čakra jóga není ničím novým ani pseudotradičním. Je učením s vlastní dynamikou a vývojem. Je cestou vedoucí k pochopení vazeb mezi tělem a psychoemoční rovinou v duchu jemné tantrické fyziologie. Zároveň v sobě integruje poznatky z jiných polí vědění o člověku (hlubinná psychologie, kulturní antropologie aj). Je vhodnou mapou v širé krajině sebeobjevování. Mapou, která má potenciál přiblížit člověka k seberealizaci, pokud je ochoten vydat se na cestu.

Monika Žídková: „Teorie Čakra jógy je jednou z mých jógových  ‚biblí‘, bez toho aniž bych ji chtěla uměle stavět na piedestal (přestože by si to asi zasloužila), je to jedna z mála knih o józe, ke které se často vracím a třeba si i stejný obsah čtu znovu, dokud v něm neuvidím něco, co jsem minule přehlédla. Jsem si vědoma, že slovo čakra může znít pro lidi z akademické půdy jako sprosté slovo nebo výkřik do tmy, ale díky Bářině erudovanosti i nadhledu uvidíte, že je to další pohled na psychoemoční stránku člověka a téměř žádná kouzla.“

KOUPIT v Univerzitním knihkupectví

Jin jóga

Jin jóga je součástí tradice hatha jógy. Ve své moderní podobě kombinuje jin jóga prvky indické jógy a čínských taoistických cvičení se západní vědou o zdraví, aby přispívala ke zlepšení stavu organismu na mnoha úrovních. Důraz je kladen na dlouhé pasivní držení pozic vytvářející tlak na hluboké pojivové tkáně, čímž jin jóga mobilizuje a posiluje klouby, vazy a hluboké fasciové tkáně.

Monika Žídková: „Pokud bych měla doporučit knihu o Jin józe, tak by to byla z těch česky psaných určitě tato. Pokud jste příznivci fyzicky příliš neexperimentující jógy a tušíte, že dynamická praxe typu Power nebo Ashtanga jóga je to poslední, co teď do svého uspěchaného života potřebujete přidat, moc doporučuji nahlédnout na Jin jógu jako na meditativní, zdravotní a uvolňující cvičení, které bez úsilí přináší velkou spoustu příjemných změn na těle i na duši.“ 

KOUPIT v Univerzitním knihkupectví

Kundaliní jóga

V knize postupujeme obratel po obratli vzhůru po páteři a ke každému obratli získáváme cvičení, afirmaci, psychospirituální souvislosti a krátký příběh. Může se podle ní cvičit jako podle programu na 1 040 dní (26 obratlů x 40 dní) nebo se dá číst jako studijní literatura k psychosomatice jednotlivých částí páteře. Zajímavé je i to, že sledujeme osobní příběh autora a jeho individuální duchovní vývoj. Texty doplňují četné obrázky a fotografie, případně i videonahrávky v němčině na webové stránce www.kundalini-yoga-seelenreise.info. Autor se zaměřuje na vyladění vývojového procesu, ke kterému dochází během jednotlivých cviků a meditací, s úkoly duše, kterými podle jógové filozofie v daném životě prochází. Každý z 26 obratlů je jednou zastávkou na cestě duše.

Monika Žídková: „Jakmile se dostanete do fáze, kdy vás začne zajímat vliv cvičení jógy na duševní kondici, bude se vám hodit kniha, která propojuje obě části, a tudíž díky ní snadno pochopíte, jak jednotlivé vrstvy těla fungují. Na knize se mi líbí provázanost s příběhy, které jsou čtivé a díky nimž si veškerou teorii snadno zapamatujete.“ 

KOUPIT v Univerzitním knihkupectví