V OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví, ačkoliv k tomu jeho název navádí, rozhodně nenajdete pouze skripta, slovníky a odbornou literaturu. Police a regály s pečlivě uspořádanými knihami totiž nabízí širokou nabídku třeba současné poezie, beletrie či dětské literatury. Úzká spolupráce s nakladatelstvím Academia přináší čerstvé novinky i čtenáři prověřené bestsellery taky z tohoto nakladatelství.

„Vůně nové knihy je dle mého názoru zcela nenahraditelná. A v naší prodejně se těchto unikátních vůní mísí na tisíce,“ popisuje atmosféru OUshopu jeho vedoucí Markéta Slivková. Dodává, že v prodejně jsou vždy připraveni poradit zkušení knihkupci, kteří nabídku dobře znají.

Dvacátý třetí díl Čtenářského OUkénka: Jaké knihy pořídit dětem v OUshopu?

Hledáte dárek pro dědečka? Čeká vás zkouška z anatomie? Vybíráte čtení na dovolenou k moři? Anebo vám třeba přijede na návštěvu zvídavá neteř? Všechny tyto situace můžete snadno vyřešit koupí té správné knihy právě v OUshopu.

Nabídka je široká, jak se v ní zorientovat? Pokud vás nebaví bloumat po prodejně, jděte do ní na jistotu! Na stránkách OU@live vám přinášíme tipy na zajímavé literární kousky – neznámé i známé, naprosto unikátní i rozšířené, odborné i románové, knihy těžké i lehké, ať již obsahem či gramáží. Zkrátka tipy na knihy, které by za žádnou cenu neměly uniknout vaší pozornosti. Tak neváhejte, pohodlně se posaďte a pomaličku pootevřete 24. díl Čtenářského OUkénka.

Zsolt Kácsor – Cikánský Mojžíš

Cikánský Mojžíš Zsolta Kácsora je divoká, temně groteskní jízda mezi vězeňskými mýty, romskou identitou a psychedelickými zjeveními. Hlavní hrdina, kriminálník závislý na drogách, se ve víru halucinací pasuje na nového Mojžíše a burcuje spoluvězně k cestě do „pravlasti“. Tahle kniha je zároveň parodií, proroctvím i voláním o spravedlnost –⁠ pro outsidery, menšiny, vyvržence.

„Román Zsolta Kácsora Cikánský Mojžíš je v současné maďarské literatuře projektem, který nemá obdoby. Jeho hlavním hrdinou je kriminálník romského původu závislý na drogách. Pod vlivem halucinací způsobených omamnými prostředky a četbou náboženské literatury nabude přesvědčení, že je novým Mojžíšem, a vyvolá vězeňskou vzpouru s cílem zavést maďarskou romskou komunitu do indické pravlasti. Kniha je mimořádně zdařilou parodií obrazů světa malovaných samozvanými proroky, hospodskými mudrlanty, ne zcela normálními zakladateli podivných církví, ale zároveň je i hrdinským eposem obráceným naruby – naléhavým voláním o pomoc pro všechny menšiny a lidi na útěku.“

John Gribbin – Schrödingerova koťata: Pátrání po skutečnosti

Fascinují vás záhady vesmíru, kvantová provázanost nebo možnost existence paralelních světů? V knize Schrödingerova koťata vás John Gribbin srozumitelně a poutavě provede spletitými zákoutími kvantové fyziky. Dozvíte se, co má společného koťátko se superpozicí, proč není realita tak pevná, jak se zdá, a jak to všechno souvisí s naším každodenním životem. Ideální čtení pro ty, kdo chtějí nahlédnout do tajemného světa částic – a zároveň se neztratit v rovnicích „Co dělat, když teplota na teploměru pořád stoupá — a možná už neklesne.

„Schrödingerova koťata je kniha, která otevírá dveře do světa kvantové mechaniky a pokouší se odpovědět na jedny z největších otázek vědy: Co je realita? Jak funguje svět na nejmenší úrovni? A jak to ovlivňuje náš každodenní život? Navazuje na slavný myšlenkový experiment Schrödingerovy kočky, který ilustruje paradox kvantové superpozice, a rozšiřuje tento koncept do ještě hlubších a složitějších rovin. Gribbin se však nezastavuje pouze u teorie. Vede čtenáře na cestu historií kvantové fyziky, představuje klíčové vědce, jako byli Albert Einstein, Erwin Schrödinger, Werner Heisenberg nebo Hugh Everett, a rozebírá jejich přínos i vzájemné spory. Kniha zároveň zkoumá filozofické otázky, které kvantová fyzika přináší – například zda může být realita objektivní, nebo zda naše pozorování ovlivňuje samotnou podstatu vesmíru.“

Miroslav Černý – Naučit se znovu mluvit

Naučit se znovu mluvit, nová kniha Miroslava Černého z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty OU, je poutavým průvodcem světem ohrožených jazyků a kultur severoamerických Indiánů. Autor srozumitelně přibližuje jazykovou rozmanitost, příčiny jazykového ústupu i snahy o kulturní obrodu. Nechybí ani pohled na roli řeči v indiánské literatuře. Kniha nabízí silná témata identity, paměti a přežití – psaná s respektem a odborným vhledem.

„V knize Naučit se znovu mluvit autor shrnuje výsledky svého dlouholetého zájmu o problematiku ohrožených jazyků a kultur severoamerických Indiánů. Nejprve nabízí vhled do lingvistické rozmanitosti světa nejstarších Američanů a představuje sociální, náboženské, ekonomické i jiné faktory podílející se na ústupu indiánských jazyků. Následně se zaměřuje na snahy usilující o obrodu jazykové a kulturní vitality a důvody, které toto úsilí ospravedlňují. Na závěr se věnuje roli jazyka a řeči v americké indiánské literatuře, přičemž vše podává populárně-naučnou formou, přístupnou široké čtenářské obci.“

Víte, že studenti a zaměstnanci mají v OUshopu slevu 15 %? Nebo že v OUshopu nově uplatníte 15% slevu s kartou Klubu Academia? Veškeré slevy platí pouze na nezlevněné knihy.