V OUshopu – Univerzitním obchodu a knihkupectví, ačkoliv k tomu jeho název navádí, rozhodně nenajdete pouze skripta, slovníky a odbornou literaturu. Police a regály s pečlivě uspořádanými knihami totiž nabízí širokou nabídku třeba současné poezie, beletrie či dětské literatury. Úzká spolupráce s Nakladatelstvím Academia přináší čerstvé novinky i čtenáři prověřené bestsellery taky z tohoto nakladatelství.

„Vůně nové knihy je dle mého názoru zcela nenahraditelná. A v naší prodejně se těchto unikátních vůní mísí na tisíce,“ popisuje atmosféru OUshopu jeho vedoucí Markéta Slivková. Dodává, že v prodejně jsou vždy připraveni poradit zkušení knihkupci, kteří nabídku dobře znají.

Jedenáctý díl Čtenářského OUkénka: Jaké knihy si nenechat ujít v OUshopu?

Hledáte dárek pro dědečka? Čeká vás zkouška z anatomie? Vybíráte čtení na dovolenou k moři? Anebo vám třeba přijede na návštěvu zvídavá neteř? Všechny tyto situace můžete snadno vyřešit koupí té správné knihy právě v OUshopu.

Nabídka je tedy široká, jak se v ní zorientovat? Pokud vás nebaví bloumat po prodejně, jděte do ní na jistotu! Na stránkách OU@live vám přinášíme tipy na zajímavé literární kousky – neznámé i známé, naprosto unikátní i rozšířené, odborné i románové, knihy těžké i lehké, ať již obsahem či gramáží. Zkrátka tipy na knihy, které by za žádnou cenu neměly uniknout vaší pozornosti. Tak neváhejte, pohodlně se posaďte a pomaličku pootevřete 12. díl Čtenářského OUkénka.

Markéta Lukášková: Odvaha

Román Markéty Lukáškové Odvaha přináší příběh o volbě, která není snadná. Ada, mladá Židovka v poválečném Československu, stojí před rozhodnutím – říct ano a zradit svou čest, nebo říct ne a obětovat své sny? V kruté době, kdy není nic jisté, hledá cestu ke svobodě.

„Je odvaha říct ano, nebo je odvaha říct ne? Mladá Židovka Ada si svůj život po válce představovala jinak. Byla nucena odejít z vysněné školy, stará se o nemocnou matku a zjišťuje, že komunisté mají s jejím původem stejný problém, jako měli nacisté. Když se jí naskytne příležitost svůj život změnit za cenu morálního selhání, stojí před těžkou volbou. Má říct ano a žít, jak chce, nebo říct ne a uchovat si čest? A má vlastně v té šílené době nad svým osudem nějakou moc?“

Alice Walker: Barva nachu

Celie, mladá černoška na americkém Jihu počátkem 20. století, píše zoufalé dopisy Bohu. Snaží se pochopit, proč ji život, obklopený násilím a útlakem od mužů, nechává v takové bolesti. Její volání zůstává bez odpovědi, dopisy mizí a naděje se zdá být vzdálená. Ale díky dvěma výjimečným ženám, které vstoupí do jejího života, Celie nachází sílu, o které ani netušila, že ji má. Krok za krokem se zvedá a objevuje, že odpovědi na své otázky nosí celý čas v sobě.

„Milý Bože, dycky sem byla hodná holka. Třeba mi dej znamení ať vim co se mi to děje.

Takto se počátkem minulého století na americkém Jihu snaží „štrnáctiletá“ černoška Celie korespondenčně propojit s tím, kdo podle všeho může za její utrpení ve světě stvořeném zřejmě jen pro muže, navíc muže bílé. S těmi se sice za segregace moc nesetkává, ale úplně jí stačí násilnický otec a později manžel, za kterého ji, stále ještě velmi mladou, provdají.

S dopisy – některé adresuje i sestře, která jí zmizela kdesi ve světě – si pak Celie vystačí až do samého konce románu, i když od Boha žádné odpovědi ani znamení nepřicházejí a dopisy od sestry jí manžel zabavuje. Jenže právě díky těmto neopětovaným dopisům a ještě spíš díky dvěma úžasným ženám, které nástrahy „mužského světa“ zvládají o poznání lépe, hlavní hrdinka postupně zvedá hlavu a vstává z prachu. A v závěru „románu v dopisech“ si dokonce uvědomí, komu či čemu celé ty roky psala.”

Jakub Chrobák: Pán Bůh se nejspíš musel narodit v Lužné

Verše nové sbírky básníka Jakuba Chrobáka Pán Bůh se nejspíš musel narodit v Lužné zachycují klid valašské krajiny a hluboké propojení s Božím stvořením, které kontrastuje s osobními, lidskými prožitky, včetně milostných a erotických obrazů.

„Jako by subjekt těchto veršů spočinul v klidu valašské dědiny, a i když je konfrontován s těžkou nemocí, toto zklidnění mu nabízí možnost intimněji vstupovat do krajiny a zakoušet v ní zázrak Božího stvořitelského díla. Ovšem toto přilnutí ke krajině a Bohu neoklešťuje sbírku ani o věci bytostně lidské, takže zde najdeme i obrazy milostné či rovnou erotické. Básnická Lužná je tedy místem, kde se setkává akt Božího stvoření s každodenní, vzrušující i trapnou, životní zkušeností člověka.“

Víte, že studenti a zaměstnanci mají v OUshopu slevu 15 procent? Nebo že v OUshopu nově uplatníte 15procentní slevu s kartou Klubu Academia? Veškeré slevy platí pouze na nezlevněné knihy.