Obdobnou krytou běžeckou dráhu najdete v univerzitních sportovních centrech například na Massachusettské nebo Kalifornské univerzitě ve Spojených státech nebo v Cardiffu ve Velké Británii.
Tyto kryté tratě slouží jako aerobní zóna všem ostatním tělocvičnám v budově. „Nejklasičtější zahřívací cvičení, běh, před basketem, posilováním, lezením nebo gymnastikou absolvují sportovci v klidu před tréninkem nebo zápasem a nebudou si navzájem při rozcvičování překážet na hřišti. Nemluvě o tom, že si zde zaběhají v každém počasí s úžasným výhledem na Ostravu,“ popisuje děkan Pedagogické fakulty Ostravské univerzity Daniel Jandačka.
V kampusu Ostravané najdou to, co v okolí dlouho chybělo: halu míčových sportů o velikosti tří basketbalových hřišť, gymnastický sál certifikovaný Světovou gymnastickou federací s nářadím pro víceboj, trampolínou, akrobatickým pásem a molitanovou dopadovou plochou nebo lezeckou stěnu s patnácti lezeckými cestami v různé obtížnosti. „Velkou výhodou je, že si zde sportovci nakombinují trénink přesně na míru. I florbalisté potřebují posilovat nebo natrénovat flexibilitu na gymnastickém nářadí. V kampusu budou moct vše propojit na jednom místě,“ vysvětluje výhody sportování v kampusu Daniel Jandačka.
Velkou výhodou je, že si zde sportovci nakombinují trénink přesně na míru. I florbalisté potřebují posilovat nebo natrénovat flexibilitu na gymnastickém nářadí. V kampusu budou moct vše propojit na jednom místě.
Dráha v Ostravě je zároveň unikátně propojená s biomechanickou laboratoří. Z oválu do ní vběhnete přímo a přístroje tak zaznamenají mnohem přirozenější pohyb, než kdyby sledovaly někoho na běžícím pásu. Díky tomu bude možné lépe provádět výzkumy zaměřené například na prevenci běžeckých zranění, souvislosti zdravého životního stylu a osteoartrózy, prevenci přetržení křížového vazu, běžeckou obuv, mobilní technologie a zdraví, stárnutí v průmyslovém regionu, didaktiky tělesné výchovy a celou řadu dalších výzkumných směrů.
V laboratoři je speciální vybavení pro výzkum běžců, studenti se zde však zapojí také do výzkumu vlivu životního prostředí Moravskoslezského kraje na zdraví obecné populace obyvatel či do praxe v Poradně pohybových programů.
City Campus: Odpočítáváme! |1.| Proč sport a umění?
Také čtěte
„S know-how ostravského pracoviště budou v centru studenti radit individuálním zájemcům. Pomohou například s analýzou záznamů ze sportovních náramků, nastavením pohybového programu na míru nebo mohou pomáhat se zvyšováním sportovní výkonnosti prostřednictvím analýzy sportovní techniky. K dispozici budou mít technologie jako je kinematická a kinetická analýza pohybu, zátěžová spiroergometrie, magnetická rezonance nebo kostní denzitometr,“ zdůrazňuje Jandačka několik z mnoha přínosů, které bude mít kampus pro místní.
S know-how ostravského pracoviště budou v centru studenti radit individuálním zájemcům. Pomohou například s analýzou záznamů ze sportovních náramků, nastavením pohybového programu na míru nebo mohou pomáhat se zvyšováním sportovní výkonnosti prostřednictvím analýzy sportovní techniky.
U nás v Ostravě je navíc jedinečné, že ovál má také svou střešní část, kde se proběhnete za krásného počasí. Pak se můžete protáhnout na střešním workoutovém hřišti nebo joga postu s výhledem na Ostravici a v kulisách dominant ostravského centra.
Kampus Ostravské univerzity na Černé louce je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání s vazbou na program RE:START – Klastr umění a designu částkou 357,8 milionů a Univerzitní zázemí sportu a behaviorálního zdraví částkou 645,9 milionů. Spoluúčast Ostravské univerzity je 5 % a je z větší části financována prostřednictvím pozemků, na kterých probíhá výstavba. Pozemky v hodnotě 41,7 milionů poskytlo univerzitě Statutární město Ostrava. Moravskoslezský kraj poskytl dotaci na financování projektové dokumentace a nově 12,5 milionů na realizaci projektu „Kampus OU – Černá louka“.