Kde nakonec vyroste univerzitní kampus, se řešilo už od začátku nového milénia. V roce 2016 se tehdejší prorektor docent Daniel Jandačka za Ostravskou univerzitu jako jeden ze stakeholderů účastnil setkání strategického týmu rozvoje Ostravy.
„Město se ptalo veřejnosti, jaké místo v Ostravě si zaslouží nějakým způsobem zlepšit. V pocitové mapě nakonec občané zapíchli nejvíce pomyslných vlaječek právě na území dnešního kampusu. A odtud jsme se odrazili,“ vzpomíná děkan Pedagogické fakulty Daniel Jandačka, proč se jako pravé místo pro univerzitní komplex za více než miliardu korun nakonec ukázala Černá louka, a dodává, že je skvělým bonusem i to, že se nachází v bezprostřední blízkosti cyklostezky, která vede až do Beskyd.
S nejzajímavějším nápadem pro rozvoj této části Černé louky přišla v roce 2017 Ostravská univerzita. Do tepající Ostravy přinesla miliardovou investici v podobě dvou budov městského univerzitního kampusu.
Právě okolí Černé louky dokonale představuje transformaci Ostravy z hornického města k moderní metropoli. Z nepřehlédnutelné haldy strusky, která čněla hned za divadlem Antonína Dvořáka, se tato oblast v bezprostřední blízkosti centra postupně proměňovala. Nejprve v podloží horské dráhy, ze které jste po divoké jízdě vystoupili pokrytí uhelným prachem, přes skrytý kout volné přírody, kam Ostravané chodili na odpolední procházky, až po muzeum miniatur. Místní však stále více volali po naplnění skutečného potenciálu tohoto zanedbaného prostoru na břehu řeky Ostravice.
„S nejzajímavějším nápadem pro rozvoj této části Černé louky přišla v roce 2017 Ostravská univerzita. Do tepající Ostravy přinesla miliardovou investici v podobě dvou budov městského univerzitního kampusu. Přímo v centru města se tak letos konečně otevřelo špičkové zázemí pro sport, umění i inovativní vzdělávání,“ říká dnes Daniel Jandačka.
Aby City Campus plnil i veřejnou funkci, jsou zde venkovní sportoviště, volně přístupná střecha s výhledem na panorama Ostravy a pobytové schodiště, které bude mít i funkci hlediště pro společenské a kulturní akce jako je Majáles, start maratonu nebo olympijský park.
Kampus je jedním z projektů, které mají napomoci rozvoji centra Ostravy. Ačkoliv je Ostrava metropolí regionu s téměř milionem obyvatel, současná podoba centra města tomu příliš neodpovídá. Jde o poměrně malé území, které rychle přechází v periferii. Centrum trpí i tím, že na mnoha místech chybí zástavba. Jde o proluky, kde v minulosti v mnoha případech domy již stály, ale z různých důvodů byly zbourány. Jejich dostavba může přinést potřebné bydlení splňující současné standardy, občanskou vybavenost i nové pracovní příležitosti. Významu centra neodpovídá ani neutěšený stav veřejných prostranství. Řada z nich potřebuje obnovit a následně zajistit dlouhodobou údržbu.
Poslechněte si pětidílný seriál kulturního pořadu Mozaika, který se nahrával právě v City Campusu Ostravské univerzity. Od nejpovolanějších osob se dozvíte zajímavé informace o komorním sále, levitujícím oválu i přínosu kampusu celé Ostravě. Pořad si můžete přehrát v přehrávači na konci článku nebo na stránkách stanice Český rozhlas Vltava.
„Jsem rád, že vznik areálu City Campus vede k posílení centra. Stal se prodloužením nábřeží Ostravice, které se v posledních letech těší velké oblibě Ostravanů i návštěvníků odjinud. Je dalším místem, které láká lidi k pobytu, a tím přitahuje pozornost i k Černé louce. Ta je důležitým veřejným prostranstvím v širším centru Ostravy a čekají ji další investice,“ říká ředitel ostravského Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ondřej Vysloužil.
Z dlouhodobého hlediska je pro urbanistický rozvoj Moravské Ostravy důležité posílení vazeb mezi Černou loukou a nedalekým Masarykovým náměstím a vzdálenější Dolní oblastí Vítkovice. „Chceme lidem ukázat, že Vítkovice, velmi navštěvovaná památka a zároveň lokalita, do které se postupně vrací život, je odsud vlastně na dohled. Tak blízko, že k ní lze dojít pěšky, nebo ještě rychleji dojet na kole. Největší smysl mi dává otevřít s DOV spojení nějakou formou bulváru. Místo, kde se otevírá výhled na Dolní oblast, je právě u nových budov univerzity,“ popisuje Ondřej vysloužil v seriálu o City Campusu na Českém rozhlasu Vltava.
Jsem rád, že vznik areálu City Campus vede k posílení centra. Stal se prodloužením nábřeží Ostravice, které se v posledních letech těší velké oblibě Ostravanů i návštěvníků odjinud. Je dalším místem, které láká lidi k pobytu, a tím přitahuje pozornost i k Černé louce.
V horizontu nejbližších let je důležité oblast Černé louky provázat s investičními projekty, které v jejím okolí vznikly či brzy vzniknou. Jmenovitě jde o Nové Lauby, ulici Nová Pivovarská, Havlíčkovo nábřeží nebo Levobřežní. „Ostrava nedávno zrevitalizovala další část nábřeží nedaleko kampusu. Směrem na Vítkovice vzniká lávka pro pěší a cyklisty podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Ta propojí tři světy – slezský a moravský břeh Ostravice s Vítkovicemi, které od řeky odděluje železniční trať. Rekreační potenciál řeky a jejího okolí se tím výrazně posílí,“ vysvětluje Ondřej Vysloužil v rozhlasovém pořadu a dodává, že Černá louka je vstupní branou z centra do přírody a krajiny podél řeky Ostravice.
Rozvoj ostravského centra v okolí City Campusu ještě zdaleka není dokončen. „Zatím zde chybí kultivovaný veřejný prostor, který by kampus plynule propojil s jádrem Černé louky i historickým centrem města. To je úkol pro urbanisty. V MAPPA pracujeme na tom, aby se jednotlivé dílky městské skládačky, přestože spolu třeba v určitou chvíli nehrají, nakonec propojily,“ naráží Ondřej Vysloužil mimo jiné na plány na novou ulici Univerzitní, která povede podél areálu směrem k Trojhalí.
Úvodní foto: Petr Sznapka