Odbíjí dvanáctá hodina a v učebnách Ostravské univerzity se zhasínají světla, vypíná technika, zavírají dveře. Je totiž 14. listopadu a už za hodinu to vypukne. Grammy na Ostravské – předání Cen rektora na Akademickém dni Ostravské univerzity v dolnovítkovickém Gongu.
Sláva, na kterou se akademická obec těší celý rok. Setkání akademiků a studentů, které se záměrně koná blízko datu 17. listopadu. Ceremoniál, jenž se koná při příležitosti oslavy akademických svobod právě v období, kdy celá republika slaví Den boje za svobodu a demokracii.
Letos se v Gongu sešlo na 500 studentů a akademiků a jejich blízkých. Někteří již ze zkušenosti zamířili rovnou do sálu, jiní se zvědavostí procházeli zákoutí architektonického skvostu v podobě přestavěného plynojemu. Ve 13 hodin však už všichni stáli v sále a vychutnávali magického pocitu, který přinesla státní hymna v podání žesťového kvintetu z Fakulty umění Ostravské univerzity.
Uctivé ticho, které následovalo a patřilo nadcházejícímu svátku 17. listopadu, přerušil teprve hlas, který se rozezněl nad hlavami všech přítomných. „Dámy a pánové, přichází rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata.“ Rektor Jan Lata zahájil Akademický den proslovem, avšak zbytkem odpoledne provádělo moderátorské duo děkanů dvou fakult. Profesor Aleš Zářický (Filozofická fakulta OU) a docent Jan Hradecký (Přírodovědecká fakulta OU) se postarali o neopakovatelnost tohoto ročníku: provázela jej uvolněná, přesto slavnostní atmosféra.
Po několika dalších skladbách v podání žesťového kvintetu už přišlo to nejdůležitější: Předání Cen rektora. Medailony všech pěti oceněných, kterými byli studenti i akademici Ostravské univerzity, najdete právě zde – a tímto oceněným, kteří byli nominováni svými kolegy z Ostravské univerzity, znovu gratulujeme.
Doc. RNDr. Karel Šilhán, Ph.D. – Cena rektora za mimořádnou vědecko-výzkumnou činnost akademických pracovníků Ostravské univerzity do 35 let doprovázena prémií 100 000 Kč (věnováno společností HSF System a.s. –  poukaz na Akademickém dni předal ředitel společnosti Ing. Jan Hasík)

Prof. RNDr. Tomáš Pánek, Ph.D. – Cena rektora za vynikající dlouhodobou vědecko-výzkumnou činnost akademických pracovníků Ostravské univerizty

MgA. Tomáš Thon, Ph.D. – Cena rektora za významnou uměleckou činnost studentů Ostravské univerzity

Organizace Zebra – Cena rektora za významnou činnost studentů Ostravské univerzity pro občanskou společnost

Daniel Bárta – Cena rektora za mimořádnou vědecko-výzkumnou činnost studentů Ostravské univerzita

Pokud vás již nyní napadají vaši kolegové, kteří by si Cenu rektora zasloužili při další příležitosti, tedy na Akademickém dni OU 2018, neváhejte je nominovat. Učinit tak můžete během celého roku, a to v souladu se Statutem Ceny rektora Ostravské univerzity. Pro nominaci použijte Formulář „Návrh na udělení Ceny rektora Ostravské univerzity“.
Kromě předání Cen rektora měli přítomní také možnost poprvé shlédnout všech šest nových videí, které budou od ledna 2018 reprezentovat Ostravskou univerzitu v kampani zaměřené na uchazeče. „Vyber si svou barvu. Studuj, co tě baví!“, zní výzva Ostravské univerzity těm, kteří se právě rozhodují, kam jít studovat. Co se pod tímto podtitulem skrývá a jak to souvisí s Ostravskou univerzitou? Sledujte FacebookYoutube kanál Ostravské univerzity a již brzy se to dozvíte.
Program zpestřil také prorektor pro vědu a výzkum docent Pavel Drozd, biolog, který vystoupil s přednáškou na netradiční téma: Cesta biologa – od jídla k sexu a zpět. Za umění pak vystoupil děkan Fakulty umění Ostravské univerzity docent František Kowolowski se svou performance. Závěr Akademického dne pak patřil Komornímu orchestru Fakulty umění Ostravské univerizty, který hosty nechal ochutnat něco z připravované opery Kouzelná flétna.
FOTO: MgA. Tereza Šišmišová