Cenu Jana Opletala letos získali studenti a mladí lidé, kteří svým působením přispěli v oblasti vědy, vzdělávání, zdravotní péče a občanské pomoci. Celkem bylo nominováno 53 osobností, cenu si v pražském Divadle X10 převzaly 11. listopadu tři z nich. Ocenění uděluje každoročně Studentská komora Rady vysokých škol společně se spolkem Díky, že můžem.
Cílem Cen Jana Opletala je podpořit mladé lidi, kteří svou iniciativou a nadšením posouvají společenské hranice a jejichž činnost má hluboký dopad na společnost. Laureáty mohli nominovat jak samotní studenti, například své vrstevníky či blízké spolupracovníky, tak zástupci jednotlivých škol.
Řadu studentů nominovali rektoři a děkani z několika českých univerzit, akademičtí senátoři, jejich spolužáci a další. Ze všech nominovaných vybíral oceněné výbor, kde kromě zástupců obou pořádajících organizací zasedli také zástupci občanské společnosti. Svou cenu si odnesly celkem tři osobnosti, každá reprezentující svou kategorii, a to za výjimečný přínos během středoškolského studia, za aktivní zapojení do akademické obce v rámci vysokoškolského studia a za občanskou angažovanost (osobnosti do 30 let).
„Ceny Jana Opletala jsou nádhernou ukázkou třetí role akademického prostředí. Studentská komora RVŠ se snaží podporovat a tímto oceněním také vyzdvihnout nejaktivnější studentky, studenty a mladé lidi, kteří nezištně zlepšují prostředí okolo sebe. Ukazuje se, že jich není málo!“ uvedl Michal Farník, předseda Studentské komory Rady vysokých škol, a dodal: „Vážím si všech, kteří věnují svůj čas a energii nezištně pro druhé.“
„Často slýcháme zjednodušující nálepky o neangažovanosti či údajné lhostejnosti mladých lidí vůči veřejnému dění. Ceny Jana Opletala však ukazují pravý opak – letos máme téměř dvojnásobný počet nominací inspirativních mladých lidí. A právě tyto příklady chceme vyzdvihnout – mladé osobnosti, které mohou být inspirací pro další, a ukázat, že se nebojí aktivně přispívat k řešení společenských výzev. Mladí lidé jsou klíčoví pro budoucnost společnosti, a proto je naší povinností zapojovat je a ukazovat, že jejich hlas má sílu. Věřím, že tato cena povzbudí další, aby se postavili za své názory a aktivně se podíleli na formování naší společnosti,“ říká Bára Stárek, ředitelka spolku Díky, že můžem.
Kdo jsou letošní laureáti?
První z oceněných je Soňa Kleinerová, studentka Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové, která na své škole založila časopis Gybonoviny a působí jako jeho šéfredaktorka. Kromě toho se aktivně podílí na školních projektech, organizaci akcí a zavádění takzvaných buddy systému pro nové studenty. Svůj zájem o vědu rozvíjí například prostřednictvím stáží na Masarykově univerzitě v Brně, ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové či na Akademii věd, kde se věnovala výzkumu v oblasti biochemie a fyziologie. Je také zapojena do projektů, které podporují vzdělávání mladých lidí a seniorů, a pravidelně se účastní charitativních aktivit.
Výrazný přínos prokázala také Anna Krejčová, studentka 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, která se stala zakladatelkou projektu Medici – Hlavní nádraží. Tento projekt vznikl jako spontánní reakce na příliv uprchlíků z válkou sužované Ukrajiny a dnes poskytuje základní lékařskou péči přímo na pražském hlavním nádraží. Díky Annině iniciativě zde více než 500 studentů zdravotnických oborů zajišťovalo nepřetržitý provoz ošetřovny, čímž pomohli více než tisícovce lidí, kteří potřebovali lékařskou péči i psychickou podporu. Projekt nejen poskytuje akutní pomoc, ale také vytváří prostor pro mladé mediky, aby získávali praktické zkušenosti a dovednosti v multikulturním prostředí.
Třetím letošním laureátem je Vasyl Kapustej, student posledního ročníku práv na Univerzitě Palackého v Olomouci, který je již od prvních dnů válečného konfliktu na Ukrajině aktivním organizátorem pomoci své rodné zemi. Díky jeho vytrvalému úsilí se podařilo vybrat přes 10 milionů korun, které směřovaly na materiální podporu ukrajinských vojáků i civilistů. Vasyl, který zajišťuje mimo jiné i dodávky zdravotnického vybavení a humanitární pomoc, je příkladem občanské angažovanosti a nezištné pomoci, jež inspiruje jeho okolí i širokou veřejnost.
Ceny Jana Opletala pořádají od loňského roku společně Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) a spolek Díky, že můžem. SK RVŠ je uděluje už od roku 2004, kdy se jejími prvními laureáty stali vůdci studentských protestů na Fakultě architektury VUT z přelomu let 1989 a 1990. Ceny se udílí studentům a studentkám i čerstvým absolventům a absolventkám středních a vysokých škol za jejich aktivity v rámci studia, za studentskou i občanskou angažovanost, dobrovolnictví a další veřejně prospěšné aktivity.