Příští rok to bude patnáct let, co mohou studenti Ostravské univerzity se smyslovým postižením, omezením hybnosti, poruchami učení, poruchou autistického spektra nebo chronickým somatickým onemocněním využívat služeb Centra Pyramida. A protože studentů se specifickými potřebami rok od roku přibývá, bylo na čase přemýšlet o přestěhování se do nových prostor.  Zvoleno bylo zrekonstruované přízemí univerzitní budovy na Mlýnské 5.

Nové zázemí nyní poskytuje dvě bezbariérové místnosti. Ta hlavní je určena pro velice rozmanité spektrum použití – jednak zde najdete pracovní místo referentů Centra Pyramida, kteří se vám mohou v případě potřeby věnovat, dále je tato místnost vybavena výškově upravitelným nábytkem s možností flexibilního uspořádání pro studenty se specifickými potřebami s omezením hybnosti (například polohovatelné pracovní stoly a dostatečný prostor pro manipulaci s vozíkem). Najdete tady ale také odpočinkový gauč, křesla a takzvaný „fatboy“ pro možnosti setkání menších skupin studentů se specifickými potřebami, samostudium studentů nebo pro pracovní porady pracovníků Pyramidy.

Jsme si vědomi toho, že mnohdy se studenty probíráme velice citlivé záležitosti týkající se jejich zdravotního stavu, které si zaslouží patřičné soukromí.

Velkým přínosem nejen pro studenty je ale i druhá místnost, kde mohou probíhat individuální konzultace. „Jsme si vědomi toho, že mnohdy se studenty probíráme velice citlivé záležitosti týkající se jejich zdravotního stavu, které si zaslouží patřičné soukromí,“ vysvětluje Kateřina Žvaková z Centra Pyramida. Nové prostory poskytují také dostatek úložného prostoru pro umístění kompenzačních pomůcek, které jsou zde k dispozici jak pro studenty, tak pro osvětové aktivity.

V současné době Centrum Pyramida podporuje více než 190 studentů se specifickými potřebami napříč všemi fakultami.

Jako celouniverzitní zařízení poskytuje Centrum Pyramida odborný poradenský servis nejen studentům, ale už i uchazečům, kteří se hlásí na Ostravskou univerzitu. „V současné době Centrum Pyramida podporuje více než 190 studentů se specifickými potřebami napříč všemi fakultami,“ popisuje Petr Figala z Centra Pyramida. Důležitou součástí činností Pyramidy je také nabídka služeb pro akademické a neakademické pracovníky Ostravské, kterým nabízí individuální konzultace a další odborné vzdělávání v oblasti podpory studentů se specifickými potřebami.

 

Pokud vás zajímá, jak nové prostory Centra Pyramida vypadají, vyrazte do Welcome centre OU na Mlýnské 5 – budovy, kde Pyramida nově sídlí. Osobně si projděte nové prostory a popovídejte s Katkou a Petrem.

Více informací naleznete na webových stránkách pyramida.osu.cz. Pokud budete chtít využít některých z nabízených služeb Centra Pyramida, stačí kontaktovat naše referenty – KatkuPetra, kteří se vám budou rádi věnovat. Doporučujeme však osobní konzultace domlouvat předem telefonicky nebo emailem, aby na vás měli dostatek času a soukromí. Naši referenti kladou vždy velký důraz na profesionalitu, osobní přístup a maximální důvěru.