vlajka-nigerie-1100

(http://www.naijametro.com/category/nigerian-cities/abuja-fct)

  Abuja

abuja_landscape4

Nigerijská studentka Ola

  1.    Odkud pocházíš? 

Nigérie, západní Afrika. Jsem z jihozápadní části Nigérie. Tato země je obrovsky heterogenní a multilingvistickou společnost zde tvoří 250 etnických skupin s více než 500 jazyky. Jsou tady čtyři hlavní etnické skupiny: Jorubové, Igbové, Hausové a Fulbové. Jejich jazyky jsou zakotveny v ústavě, tedy národní, zatímco angličtina zůstává jazykem oficiálním.

Já pocházím z etnické skupiny Jorubů. Jorubové jsou velká monolingvistická skupina, tedy můžeme střídat náš národní jazyk s angličtinou. Oproti ostatním etnikům, které mohou mluvit i našim jazykem.

  1. Chtěl/a bys něco změnit ve svém městě/státě?

Určitě. Nigérie je sice velmi bohatá země s rozmanitými přírodními zdroji, ale je požírána korupcí, špatným hospodařením a vládou.

Sen každého mladého je najít cestu, jak odejít ze země, když se mu naskytne příležitost.Ráda bych dokončila studia a dostala práci, kde můj dopad a dobré úmysly budou vnímatelné, aspoň trochu. ‘A tiny drop makes a mighty ocean’ v to věřím. Ráda udělám změnu tam, kde společenská malátnost (ne)dospívá k řešení.

  1. Jsi spokojen/a s politickou situací ve své zemi? (Proč ne?)

V Nigérii není nikdo spokojen s politickou situací. Je to hrozné  a je to den co den horší a horší. Zapnu internet a vidím, jednu zlou zprávu za druhou, únosy, špatná vláda, úplatky a korupce, absolventi bez práce, ozbrojené loupeže, lidé s nálepkou smrti….apod.

Je to velmi žalostná situace. Lidé se snaží přežít ,přežijí jen ti nejschopnější’, toto je v dnešní Nigérii běžný scénář. Je zde široká propast mezi buržoazií a proletariátem, kde se chudí stávají ještě chudšími a bohatí ještě bohatšími a vládci se nechtějí zbavit moci, kvůli jejich zkorumpovaným kapsám….a tohle je neustále se opakující cyklus.

  1. Jaká je vaše místní kulinářská specialita?

Máme mnoho lokálních specialit, také záleží kdo a kde to přesně uvaří. Tam, kde žiju máme například šťouchané sladké brambory se zeleninovou polévkou, nebo polévku z okry (Okra je zelené jedlé oplodí plodů ibiškovce jedlého). Stojí za zmínku, že Nigerijec jí vždy maso (kuřecí, hovězí), není jídla bez obří porce masa 🙂

  1. Máte nějaké tradiční zvyky?

Samozřejmě, že máme. Křesťanství sice přebíjí mnoho z nich, ale máme také své tradiční festivaly, které se ještě zachovaly, i když s minimem následovníků. Např. Ekimogun festival, Odunmoko ( během tohoto svátku, by žena neměla být viděna venku, protože se věří, že žena, která se odváží vyjít ven a uvidí tu maškarádu, může být navždy neplodná.) Ale jak říkám, už delší dobu to není efektivní a pamatuju si, jak jsem během tohoto svátku chodila normálně do školy. Dále  křesťanské svátky jako Vánoce či Velikonoce.

  1. Jak je to s náboženstvím?

Náboženství v mé zemi může vydat na jeden milion životních stránek samo o sobě. Je to šílené, jak hluboko proniká do společnosti. Řekla bych, že počet kostelů je tu vyšší než počet obyvatel. Nigérie je velmi duchovní země, a když je někdo v rozporu s přesvědčením většiny, může být i zbit. Skupiny křesťanů a muslimů praktikující své náboženství…. lidé je slepě následují bez kladení a přemýšlení nad různými otázkami. Většina lidí chodí do kostela třikrát týdně a neděle je povinná, lidé si obléknou své nejhezčí oblečení a běží do kostela. Jako dítě nemáte možnost si toto přesvědčení vybrat, jste vlečeni do kostela jako kus nábytku, jednoduše jen proto, že rodiče řekli. Je to velmi otravné.

  1. Co a proč studuješ v Německu?

Studuji tady magisterské studium oboru Národní a nadnárodní studia. Vybrala jsem si Německo, byť je zde znepokojující jazyková bariéra, protože je tady docela levné studovat, v porovnání s anglicky mluvícími zeměmi, jako je Británie, Austrálie nebo USA. Chtěla jsem opravdu poznat svět a porozumět věcem z jiné perspektivy a být více informovaná…na místo jednostranného vnímání omezené na sebe sama.

  1. Můžeš srovnat svou rodnou kulturu s tou německou?

Ne vše můžu srovnat. Němci jsou na míle vpřed. Nigerijci jsou velmi hluční, bouřliví a občas i agresivní, ale také velmi upřímní a netrpěliví. Jsme velmi sebevědomí a můžeme začít konverzaci s kýmkoliv, nezáleží na tom, kdo to je nebo odkud pochází. Kulturně jsme velmi heterogenní a nemůžu zde uvádět jednotnou definici, je nás přece jen více než 250 různých etnik v jedné zemi s různorodým kulturním a sociálním pozadím a je tedy velmi těžké porozumět všem. Někdy, když čtu nebo slyším příběh kamaráda také z Nigérie, jen se divím, co všechno se může přihodit člověku ze stejné země. Ale nad tohle všechno jsou Nigerijci velmi otevření, upovídaní, kamarádští a také flirtující 🙂

  1. Můžeš jmenovat vaše a německé stereotypy?

No, vyskytuje se tady (v Německu) mnoho stereotypů a neustále se mě někdo ptát jestli mám co jíst, jak zlí a chudí lidé u nás jsou…nebo dokonce jíte lidi? Či snad pijete kravskou moč?

Němci jsou uzavření lidé a mají tady kvalitní zboží.

POKRAČOVÁNÍ NA  http://apfelstrudelmitsahne.blogspot.cz