Konečně se dostávám k mému oblíbenému tématu ….a to je…. jídlo 🙂

Když jsem přijela do Německa, byla jsem velmi příjemně překvapena kvalitou a chutí různých druhů potravin. Například tvrdý sýr Gouda (stál asi 1,25 euro-300g) což je slušná cena, chutnal opravdu jako vybraný z francouzské sýrárny. Stejně tak i mléko, jogurty nebo máslo. I ty nejlevnější párky mají v sobě(tvrdili to na obale) 89% masa:) Jak výhodné:) ovšem jistě nemohu vše chválit…ovoce a zelenina jsou tady předražené, ale zase bio. Němci si obecně potrpí na ekologické zpracování snad úplně všeho…prát máme na stupeň eko, a toaletní papír nejlépe rozložitelný. Jistě, že třídění odpadu je samozřejmostí (hrozí za nedodržení i pokuty). To samé je u dopravy. Jelikož Münster je hlavní město ”kol” a to doslova, jsou zde vybudovány cyklistické stezky a promenády mezi alejemi….jaké tučné pokuty za chybějící světlo na kole:)
Ale abych se držela původního tématu. Münster má zhruba šest menz(jídelen) nejen pro studenty, platící za studentské ceny, ale i pro obyčejné pracující, platící o něco vyšší ceny.Inu vyšší ceny, co je pro takový německý plat dát za hlavní jídlo, přílohu, salát a desert cca 3 eura?
Mensa am Aasee je největší s největším výběrem. V menze jsou k dostání i bohaté večeře, to je mi atmosféra, jít na večeři do menzy a dívat se na jezero, osvícené lampami:) Dále velká je i Mensa am Ring, rádi chodíme taky na Bispinghof…ta je ale mini:) Většinou jsou na výběr tři až šest hlavních jídel, rozdělené podle cen: vgetariánské, běžné a mega masové:) Přílohy kromě klasiky i saláty ve formě rautů (prosím saláty myslím na výběr i sušená rajčata, bambusové výhonky, chřest- v Německu velmi oblíbený a typické preclíky…).
Musím říct, že se mé zažité představy o českých menzách zcela rozplynuly a na ty německé nedám dopustit:)
Další věc, kterou bych měla zmínit jsou typicky německé kombinace. Smažený kuřecí řízek dostanete jen s omáčkou (cibulová, houbová…) , k tomu těstoviny a třeba kysané zelí.Ale je to opravdu lahodné 🙂 Běžné jsou i špenátové lasagne s rajskou omáčkou a wursty na různé způsoby(zvlášť, když je bavorský týden). A ty deserty…..ovocné saláty, tvaroh s malinami, jogurty s medem, šlehačkové pěny s čokoládou a karamelem…. Prostě opravdu si nemohu stěžovat:)
Co se týče nakupování, nejlevněji vyjde LIDL, dále např. EDEKA, ale ta je už drahá, ale má speciální výběr. Takový KAUFPARK má příznivé ceny a velký výběr….zato ALDI má ceny jako LIDL, ale výběr, podle mě, skoro žádný 🙂 Tudíž se se spolužáky většinou potkáme v LIDLu:) Pokud chcete dobrou zeleninu,ovoce, zavařeniny, domácí produkty..vše koupíte na týdenních trzích před Domem na Domplatz…to je středa a sobota. V pátek pak Bio trhy (markty).
Některé zboží je mnohem levnější než u nás, např. čokolády Ritter Sport, tím že tyto produkty nejdou přes hranice, protože jsou vyráběny v Německu(což je většina) nejsou předražené.
Velmi typické jsou i BioMarkty nebo fastfoody jen s bio vegetariánskou stravou za příznivé ceny. Kromě jídla se tam nachází i přírodní kosmetika….některé značky nebo dokonce druhy jídel jsem v životě neviděla:)
Pro ilustraci: Nemyslete si, že taková jídla jím denně, je to jen výběr…a některá jsou od kamarádů 🙂 Jinak ten sýr si sypu všude a zcela dobrovolně….fotky jsou i z čínského večera s italskou kávou…o tom později:)  ty květiny jsou jen součástí trhů, ne k jídlu 🙂
T.
Pro více fotografií klikněte zde: http://www.apfelstrudelmitsahne.blogspot.cz/2013/11/munster-jidlo.html
IMG_4394
 IMG_4228
IMG_4049
IMG_3778
IMG_3654
IMG_3109
IMG_2702
IMG_2557