Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Po všechny tři dny, kdy scéna UniverCity fungovala, se za Ostravskou univerzitu vystřídalo celkem 6 workshopů. Ty se odehrávaly přímo před Velkým světem techniky. Prostor, který sdílely obě ostravské univerzity (OU a VŠB-TUO), naprosto ovládly a lidmi se to na jednotlivých stanovištích hemžilo. První den si návštěvníci vyzkoušeli první pomoc a základy chirurgie, zároveň si vyrobili japonskou metodou hezký bloček ze starého papíru, nebo se podívali na mobilní včelín a na to, jak se stáčí lahodný med. Následující den se nezastavili chemici, kteří si připravili workshop, jak si vyrobit parfém, který si na památku mohli všichni odnést. A velký ohlas vyvolal také workshop Pohyb v kresbě/kresba v pohybu. „Co tam ta holka dělá?“  Zaznívalo často z nechápajícího hloučku lidí, kteří se koukali na slečnu, která byla v poloze startujícího závodníka jako objekt kresby.
Scéna UnverCity nebyla ale jenom o workshopech. Po skvělé zkušenosti z předchozích ročníků navázala OU i na výbornou zkušenost s přednáškovou platformou „Na kafe s…“ Ústředním tématem se stal Sharing/Sdílení. V místě Divadélka vědy ve Velkém světě techniky se vystřídalo hned 5 vědců z OU. První den přišla se svým konceptem Rapid Re-housing Eliška Černá s Petrem Kubalou. Hovořili o tématu, jak vrátit rodiny s dětmi bez domova zpět do hry a více přiblížili, jak aplikovaný program Rapid Re-housing funguje v Brně. Už teď výsledky ukazují, že v rodinách je méně stresu, menší nemocnost a například klidnější spánek.
Video z prvního dne Ostravské univerzity na Colours of Ostrava 2018 
https://www.youtube.com/watch?v=FiJ283dpe0E&list=PLwO3acIkV0zRULK1JbUOXKaKlbrsyRo1I
Jako další vstupující prvního dne se na pódiu objevila Nicole Horáková, která se zabývá velmi aktuálním tématem sdílené ekonomiky. „Proč vlastnit, když můžeme sdílet?“ zněl název její přednášky, která zaplnila sál Divadélka vědy. Dověděli jsme se o výhodách sdílených věcí, a zároveň o negativních dopadech. Například vylidňující se centrum Berlína, kde je už Airbnb (platforma sdíleného bydlení) zakázané, nebo daňové úniky, resp. šedá zóna, se kterou si zákony na většině míst ještě nevědí rady.
Páteční den startovala přednáška s Markem Eliášem, který se zaměřil na rozmanitost buněk a molekul v živých organismech, přičemž se snažil vysvětlit vznik a vývoj. Jak přednáška postupovala, dostal se i k tématu antibiotik, kde upozornil na to, že nás dnešní antibiotika nemusí spasit navždy, na druhou stranu je možné, že zafungují ta, která se užívala dříve.
Páteční video: 
https://youtu.be/6snCnMiVKUk
Večerní „Na kafé s..“ pak bylo v podání Miriam Prokešové. Ta se zabývá tím, jak nás tvoří naše dětství. Na základě analýz stovek vzpomínek, které provádí na svých studentech, je jednoznačné, že nás právě dětství utváří hodně. A ač je to paradoxní, více vzpomínek, které si většina z dotazovaných vybavila a které nás tvoří nejvíce, jsou právě těžkosti v dětství. Inspirativní přednáška nás všechny tak trochu do dětství vrátila a zároveň měla silné poselství: nenechat v sobě to dítě nikdy umřít, být pořád trochu tou malou copatou holčičkou nebo chlapcem na písku.
Sobotní video: 
https://youtu.be/dFql67w2xOo
Poslední výstup v rámci diskuzní scény Meltingpotu si v sobotu vzal za své Rastislav Maďar, specialista v oblasti prevence a kontroly infekčních nemocí. Hned zpočátku upozornil na fakt, že mikroby tady byly před námi a my žijeme v jejich světě. Dále se zabýval cestováním mikrobů, které je možné díky globalizaci a kouzlu snadného a rychlého cestování. Mimo jiné ukázal prostředí nemocnic na Africkém kontinentu, kde sám působil a obohatil vystoupení dalšími fotografiemi z misí, protože on sám se do těchto oblastí nebojí vycestovat. Samotná diskuze mířila i do jiných oblastí než jen do těch cestovní, lidé se zajímali o očkování proti klíšťatům, žloutence apod. A ačkoliv vymezený čas na diskuzi byl omezený, docent velice ochotně odpovídal na dotazy i hodinu po skončení v neformálním prostředí kavárničky Velkého světa techniky.
Celou atmosféru akce nasajte v aftermovie:
https://youtu.be/qMcpwtbibyg