Studenti Ostravské univerzity pomáhají nejen v rámci pracovní povinnosti uložené vládou ČR, ale také šijí roušky, hlídají děti zdravotníků a zajišťují nákupy pro seniory a chronicky nemocné. Na webu pomahame.osu.cz se mohou hlásit další dobrovolníci i ti, kteří by jejich pomoci rádi využili v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem kvůli koronavirové pandemii.
„Dobrovolnické aktivity přišly přímo od studentů a já jsem hrdý na to, že na naší univerzitě studují uvědomělí studenti, kteří dokáží perfektně vyhodnotit potřebné kroky a realizovat je. Jste chloubou naší univerzity,“ vzkazuje studentům dobrovolníkům rektor Ostravské univerzity profesor Jan Lata.
Studenti Fakulty sociálních studií pomoc realizují v domovech pro seniory i třeba v Armáně spásy. Studenti Pedagogické fakulty například v rámci praxe hlídají děti lékařů, zdravotníků i dalších osob, které do práce musejí (více informací zde). Budoucí lékaři a zdravotníci nejvíce pomáhají v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních.
„Pomáhají s ošetřováním pacientů, na centrálních příjmech i v call centru Krajské hygienické stanice. S počtem dobrovolníků ale rostou také požadavky ze strany nemocnic. Postupně zapojujeme další a další obory, kromě mediků jsou totiž v Ostravě také studenti oborů, jako je všeobecná sestra, porodní asistentka, zdravotnický záchranář nebo právě teď velmi potřebná ochrana veřejného zdraví,“ vysvětluje Michaela Škerková, která koordinuje studentské dobrovolníky z řad mediků a zdravotníků, a to nejen z ostravské lékařské fakulty. „Jsme připraveni zprostředkovat pracovní povinnost také studentům jiných fakult v Česku, kteří jsou kvůli zrušené výuce doma v Moravskoslezském kraji,“ doplňuje.
Vznikají ale také další dobrovolnické aktivity, které reagují na potřeby společnosti, organizací i jednotlivců. Studenti například šijí roušky zdarma a pomáhají těm, kteří jsou nejvíce ohrožení nákazou.
„Zajišťujeme nákupy seniorům a chronicky nemocným osobám, během dvou dní jsme zorganizovali dvě šicí dílny a šijeme roušky zdarma, spolupracujeme s jednotlivci i organizacemi, kterým pomáháme, a jsme připraveni udělat i další kroky, když vyplynou nové potřeby,“ vysvětluje Eva Bílková ze skupiny dobrovolníků, kteří se před vypuknutím pandemie věnovali zejména ekologickým tématům.
Veškeré aktivity dobrovolníků z Ostravské univerzity koordinuje Poradenské centrum Ostravské univerzity, které vytvořilo také web pomahame.osu.cz, na kterém najdou informace jak zájemci o dobrovolnictví, tak ti, kteří by rádi pomoci dobrovolníků využili – jednotlivci i organizace.
„Zprostředkováváme zejména kontakt s veřejností. Už nyní se na nás obracejí organizace a firmy, jejichž klienty jsou nejen senioři, ale vznikají velmi zajímavá propojení, o kterých budeme informovat. Jsme v kontaktu také s vedením Moravskoslezského kraje a Statutárního města Ostrava,“ uvádí vedoucí Poradenského centra Ostravské univerzity Kamila Hýbnerová.