Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Rektor Ostravské univerzity se včera setkal s dobrovolníky, kteří pořádají humanitární sbírku na pomoc uprchlíkům, aby diskutovali současný stav i další kroky. Vše se dobře vyvíjí – na třech sběrných místech je již kolem 400 kusů oblečení.
„Jsme mile překvapeni, že lidi nosí i opravdu kvalitní věci – goretexové boty, bundy s vysokým vodním sloupcem, nové čepice ještě se štítky a podobně,“ uvádí dr. Vendula Gojová z Fakulty sociálních studií OU, která je hlavní koordinátorkou sbírky a dodala, že několik studentů z Fakulty umění OU plánuje pro děti připravit omalovánky.
Do sbírky je zapojeno kolem pětadvaceti studentů z Ostravské univerzity a 3 akademičky a někteří z nich mají i osobní zkušenost přímo z terénu. „Strávila jsem několik dní na srbsko-chorvatském hraničním přechodu Berkasovo-Bapska a můžu říct, že záběry v médiích jsou zkreslené a povrchní. Nikdo z dobrovolníků neměl jediný důvod se kohokoli bát a nepotkali jsme ani žádné radikální islamisty. Naopak, mezi uprchlíky byl třeba i profesor původem ze Sýrie, který v minulosti působil na zahraničních univerzitách. Bylo zvláštní takového člověka vidět v této situaci, kdy nemá vůbec nic,“ vzpomíná Patricia Artimová, studentka prvního ročníku doktorského studia Politické a kulturní geografie na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity. Byla jedna z prvních, kteří se na email pomahej@osu.cz přihlásili.
„Jsem moc rád, že se na naší univerzitě našlo tolik dobrovolníků, kteří se rozhodli do organizace sbírky zapojit, a tímto jim všem chci moc poděkovat. A jak jsem nedávno zmínil na Akademickém dni, věřím, že právě tito mladí vzdělaní lidé jsou zárukou toho, že se naše země bude ubírat správným směrem,“ uvádí rektor Ostravské univerzity, profesor Jan Lata.
Včera se s dobrovolníky dohodli, že sbírku pro velký zájem i nadšení ze strany dobrovolníků prodlouží až do 4. prosince. Seznam potřebných věcí neustále aktualizujeme podle zpráv, které dostáváme „z terénu“ a najdete jej v tomto příspěvku na OU@LIVE. Najdete zde také všechna tři sběrná místa.