Představí se nejen osobnosti současného světového umění, ale také ústavní soudkyně, politolog či oceňovaní hudebníci. Na výstavních projektech se autorsky podílejí i absolventky Ostravské univerzity. Výstavy budou experimentem stejně jako závěrečný koncert soudobé hudby šitý přímo na míru unikátnímu prostoru, ve kterém se i vznesou reproduktory.
Galerie současného umění PLATO nabídne během sedmi dní výstavy, performance, projekce, diskuze, ale také divadlo, koncerty, workshopy s umělci pro děti, rodiny i dospělé a edukační programy pro školy. „Jsou to akce zaměřené jak dovnitř umělecké scény, tak i pro širší veřejnost s potřebou porozumět současnému světu,“ říká ředitel PLATO Marek Pokorný.
Facebooková událost akce s týdenním programem
Programově nabitý týden odstartuje PLATO 11. dubna v 18 hodin zahájením čtyř výstav z celoročního cyklu Dočasné struktury. První tři výstavy – knihovna, bistro a prodejna – jsou tzv. site-specific uměleckými díly, která přímo pro ojedinělý interiér navrhli čeští i zahraniční umělci. Mezi nimi jsou i Julia Gryboś & Barbora Zentková, které studovaly malbu v ateliéru Františka Kowolowského na Fakultě umění Ostravské univerzity. Pracují jako umělecké duo a jejich společný zájem se vyvinul od média malby ke sdílenému zájmu o soustředěnou práci s prostorem.
V unikátním prostoru vzniká zcela funkční zázemí galerie, které budou návštěvníci využívat několik let, než se PLATO přestěhuje do zrekonstruovaných městských jatek. V galerijní knihovně a čítárně bude časem k zapůjčení na 10.000 svazků. Ojedinělé série publikací českých i zahraničních nakladatelství, často u nás dostupných jen v e-shopech, bude možné zakoupit v nové prodejně. V originálním bistru/kavárně/baru PLATO Café hosté příjemně zpomalí a vychutnají si kvalitní kávu i jídlo připravené z lokálních surovin. Kromě funkčního zázemí vystaví galerie od 11. dubna do 3. září díla tří desítek laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého ze sbírky Magnus Art.
Během zahajovacího týdne nabídne PLATO hned čtyři diskuze zaměřené nejen na současnou uměleckou scénu. Návštěvníci se setkají s uměleckým ředitelem přehlídky Documenta 14 Adamem Szymczykem, který patří k nejvlivnějším osobnostem světové umělecké scény. První panelové diskuze se zúčastní představitelé institucí v ČR, které zprostředkovávají současné umění; druhé pak zástupci nezávislé umělecké scény v Ostravě. Hosty PLATO budou též ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a politolog Ondřej Slačálek, kteří otevřou téma: Bráníme svá i cizí práva.
PLATO představí během týdne také několik hudebních žánrů. První „vernisážový“ den zakončí současnou experimentální hudbou platforma Gin & Platonic. Koncert elektronické hudby šesti tvůrců připravili společně oceňovaní Genot Centre (hudební cena Vinyla) a Radio Wave. Týdenní program vyvrcholí koncertem soudobé klasické hudby – prvním z pravidelného cyklu, který je letošní programovou novinkou galerie. Tvorbu skladatelů z Polska, Itálie a Německa vybral polský hudební kritik a dramaturg Daniel Brożek, s nímž PLATO navázalo spolupráci. „Je to koncert připravený přímo pro bývalý Bauhaus a jeho extrémně náročnou akustiku. Těšit se můžete mimo jiné na akordeonové trio a létající reproduktory,“ dodává programová manažerka Dita Eibenová.
Nedílnou součástí programu budou workshopy pro děti, rodiny i dospělé. Právě pro dospělé návštěvníky bude PLATO připravovat dílny pravidelně po celý rok, což je také jedna z programových novinek galerie v novém prostoru. První workshop pro dospělé povedou mladí sochaři Anna Ročňová a Jan Boháč, kteří poodhalí některé své tvůrčí postupy.
Více informací o PLATO a jeho plánech do budoucna poskytne návštěvníkům ředitel Marek Pokorný při prezentaci a debatě určené široké veřejnosti. Zeptat se můžete mimo jiné na novou vizuální identitu, kterou galerie v novém sídle získává postupně. Jejími autory jsou renomovaní grafičtí designeři Tomáš Celizna a Radim Peško, který loni vytvořil písmo pro album amerického rappera Jay-Z. Více informací o programu na nových webových stránkách www.plato-ostrava.cz.