Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Jak to vypadá, když se z akademiků stanou herci, se můžete přijít podívat do divadla MÍR v Ostravě Vítkovicích 18. 10. od 18:30 hodin. Diváky čeká pásmo dobových písní, hereckých scének a vstupů akademiků, kteří se na okamžik převtělí do historických postav, aby nám přiblížili události, jež vedly ke vzniku republiky. Přijměte proto pozvání do divadla MÍR a oslavte vznik republiky s Ostravskou univerzitou.
Režie celého představení se chopila dvojice Milan Cimerák a Šimon Krupa, v rolích válečného veterána, vdovy a konferenciéra se objeví herci Robin Ferro, Petra Lorencová a Pavel Gejguš. Akademici Ostravské univerzity se tentokrát představí v rolích dnes neprávem opomíjeného a pozapomenutého historika Jaroslava Golla, dcery prvního československého prezidenta Alice Masarykové, která nám představí počátky sociální práce v ČSR, či do postavy ostravského uhlobarona, který diváky zasvětí do hospodářské situace na sklonku monarchie a v počátcích republiky a mnoho dalších…
Diváky čeká celkem 90 minut scének a dobových písní hudebního uskupení Ostravská bandaska složená ze studentů a vyučujících Fakulty umění Ostravské univerzity. Nebude chybět ani Kašpárek Josefa Skupy, který trefně a satiricky glosuje rozpad Rakouska Uherska. Právě on zahájí celé představení, herci a akademici pak společně zavedou diváky do roku 1918 a seznámí je s dobovými fenomény, bez nichž by možná nová republika ani nevznikla.
Jakou roli sehráli na konci první světové války čeští legionáři, Sokoli, jak se mladá republika musela po válce vypořádat s nedostatkem potravin, zdravotní péče i pracovních sil, kým byl Masaryk pro Čechy na začátku století a kým je dnes a proč není naší hymnou svatováclavský chorál? Přijďte se pobavit, zjistit odpovědi na tyto otázky a oslavit vznik republiky společně s námi.

Stáhnout (PDF, 1.19MB)