Paralympijské školní dny, projekt, který probíhá v rámci blížícího se Mistrovství světa v para hokeji Ostrava 2019, už běží. Vzdělávací program paralympijských školních dnů pochází z dílny prorektora Univerzity Palackého v Olomouci Martina Kudláčka a Ondřeje Ješiny, který je předsedou České asociace aplikovaných pohybových aktivit. Vzdělávací a popularizační koncept předala olomoucká univerzita v rámci Mistrovství světa v para hokeji Ostrava 2019 Ostravské univerzitě. Ta si převzala pomyslnou štafetu vzdělávacího programu a v těchto týdnech navštěvují studenti katedry studií lidského pohybu OU základní školy, kde přibližují mladým studentům, jaké to je sportovat s handicapem.
Děti zábavnou a vzdělávací formou zkouší hrát basketbal na vozíku nebo para hokej na speciálních indoorových saních. Ty pro potřeby paralympijských školních dnů upravila Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Vznikly tak vůbec první indoor sledge v Česku. Setkávání je také o seznámení se s handicapem a se sportovci, kteří s ním vrcholově závodí.
Kromě jiného se pak děti aktivně zapojí do průběhu samotného MS v para hokeji Ostrava 2019. V soutěži o nejlepší fanouškovský program budou družstva jednotlivých škol přidělena ke konkrétnímu reprezentačnímu týmu a vytvoří mu fanouškovskou základnu. Každému para hokejovému týmu (Česko, Japonsko, USA, Kanada, Švédsko, Norsko, Korea, Itálie) bude fandit několik škol.