Letos jsme již po páté s naším programem zazářili na světově proslulém festivalu Colours of Ostrava, jehož 18. ročník v uplynulých dnech probudil nejen oblast Dolní Vítkovice, ale doslova celé město. Během prvních dvou dnů se na naší scéně Meltingpot UNIVERcity vystřídalo celkem osm expertů zastupujících všechny naše fakulty. Festivalová edice univerzitního pořadu „Na kafe s…“ vzbudila zájem a nadšené ohlasy nejen členek a členů akademické obce, ale i návštěvníků z řad široké veřejnosti. Celý program provázelo společné téma svobody, na něž hosté nahlíželi z různých úhlů pohledu v závislosti na jejich poli působnosti.
https://youtu.be/k8wzyMhJH28
Hned první den vystoupil renomovaný lékař profesor Pavel Ševčík, který publikum seznámil s etickým, právním i medicínským pohledem na eutanazii. Vzápětí následoval Tomáš Knoflíček, jenž se zamyslel nad pozicí a posláním umělce v současném světě a zdůraznil i nepostradatelnou roli umění v rozvoji nejen ostravského veřejného prostoru.
Druhý festivalový den byl ještě nabitější, co se programu i účasti týče. Kapacity z Fakulty sociálních studií, Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec, představily citlivou problematiku sociálního bydlení v Česku i ve světě, a vyvrátily tak obecně rozšířené předsudky o ohrožených skupinách obyvatelstva a příčinách ztráty bydlení. Vývoj ostravské umělecké scény podrobně zmapovali a osvětlili Tomáš Koudela a Pavel Forman, již taktéž definovali vnímání tvůrčí svobody a svobody slova.
Doslova vášnivou debatu o historickém i současném vývoji a významu svobody ve společnosti rozvířil děkan Filozofické fakulty Robert Antonín, na nějž navázal pro změnu děkan Přírodovědecké fakulty Jan Hradecký s působivou přednáškou o tom, jakou stopu zanechalo 30 let svobody na české, a pak zejména ostravské krajině.
Po celou dobu probíhaly na UIVERcity STAGE interaktivní workshopy s našimi talentovanými studenty z Fakulty umění, Přírodovědecké a Lékařské fakulty, kteří nápor malých i velkých zájemců zvládli na jedničku.
Tím jsme ale neskončili! I v následujících dnech se naši věhlasní odborníci z univerzity aktivně účastnili rozmanitých diskuzí, ať už jako hosté či moderátoři. Nadia Senhadji, odborná asistentka z katedry romanistiky, rozmlouvala s uznávanou haitskou zpěvačkou a voodoo kněžkou Moonlight Benjamin, jejíž fascinující životní příběh a mystériem obestřený hlas ohromil nejednoho návštěvníka. O svobodě slova, sociálních sítích a veřejnoprávních médií debatoval Robert Antonín spolu s Jakubem Železným, Markem Wollnerem a moderátorem Tomášem Etzlerem.
Náš rektor profesor Jan Lata zasedl v rámci debaty „Učení je nové fitness“ po boku ředitelky české, slovenské, maďarské a rumunské pobočky společnosti Google Taťány le Moigne, vývojářky Jany Moudré, ředitele Impact Hub Ostrava Filipa Goszlera, ředitelky konference SingularityU Czech Summit Evy Hanákové a moderátora Vojtěcha Kovala, s nimiž diskutoval o důležitosti mediální i digitální gramotnosti, progresivním vzdělávání a podpoře mladých aktivních lidí a jejich vizí.
Nepopsatelně si vážíme vaší účasti, podpory, nadšení i pochvalných ohlasů – těšíme se na další ročník, který se zajisté taktéž zapíše do pestrobarevné ostravské historie! Děkujeme!
Všechny záznamy debat z festivalové edice „Na kafe s…” naleznete zde:
Pavel Ševčík / Svoboda volby v závěru života
Tomáš Knoflíček / Od svobody k nepochopení aneb k pozici umělce v moderním světě
Kateřina Glumbíková a Marek Mikulec / Sociální bydlení jako svoboda bydlet
Pavel Forman a Tomáš Koudela /Svoboda slova a tvůrčí svoboda: moravská kulturní scéna devadesátých let
Robert Antonín / Hranice (ne)svobody: k proměnám vnímání svobody jedince v evropské kultuře
Jan Hradecký / Česká krajina po třiceti letech svobody
Akce je financována z projektu HR Excellence in Research na Ostravské univerzitě, registrační číslo projektu: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006225.