Nocí vědců letos ožilo na 35 měst v celém Česku. Návštěvníci mohli hned na 167 místech vybírat z bohatého programu na téma Šetrně k planetě. Od 17. do 22. hodiny tak lidé zažili přednášky, workshopy, komentované prohlídky, science-shows, filmové projekce, experimenty nebo setkání s vědci. Vůbec poprvé si mohli návštěvníci program vybrat z nového celonárodního webu a z aplikace pro chytré telefony.
Do programu Noci vědců se zapojila i Ostravská univerzita, která otevřela pro Noc vědců hned 3 budovy, Přírodovědeckou fakultu v Chittussiho ulici, Lékařskou fakultu a také Fakultu sociálních studií, kde se kromě zmíněné fakulty postaraly o program také Pedagogická a Filozofická fakulta.
Organizátoři se snažili hlavní ekologické téma lidem přiblížit z různých úhlů. Například v budově Fakulty sociálních studií mohli diskutovat s ekologickým aktivistou Vladimírem Škultétym (představitelem Čočkina v seriálu Most) nad společensko-ekologickými problémy, které srovnávali Most a Ostravu.
Přírodovědecká fakulta příchozí naučila, jak si ekologicky udělat čisticí prostředky, povoskovaný obal na svačinu nebo poukázala na dopady lidské činnosti na toku dnešních řek pomocí modelu divoké řeky. Kromě jiného se uskutečnila beseda Na kafé s… vědci z PřF, která se zaměřila na poškozování přírody prostřednictvím neuváženého zemědělství, na mizející vodu a v neposlední řadě také na škůdce, kteří drásají dnešní lesy, kůrovce.
Samotná Lékařská fakulta přistoupila k programu také tematicky. Položili jste si například otázku, jaké dopady může mít turismus na životní prostředí? Nebo jak omezit plýtvání potravinami? Kromě přednášek a workshopů proběhlo na Lékařské fakultě i promítání dokumentu Planeta Česko. Snímek, který poodhalil tajemství české divočiny hned za dveřmi vašeho domu.
Ve všech místech Noci vědců byl zajištěný program i pro ty nejmenší, protože právě rodiny s dětmi jsou nejčastějšími návštěvníky. Mezi nimi je rozváželi Vědecké autobusy, které propojovali celou Ostravu, kde se Noc vědců konala, tedy VŠB-TUO, Dolní oblast Vítkovice a také Moravskoslezskou vědeckou knihovnu.
Ostravský tým národního koordinátora Noci vědců, který tvoří zástupci Ostravské univerzity a VŠB – Technické univerzity Ostrava, bude v následujících týdnech jednat o pokračování v roli národního koordinátora Noci vědců pro rok 2020.
„Velmi rádi bychom se o tuto roli znovu ucházeli a navázali tak na dvouletou práci. Věříme totiž, že pořád máme v rukávu řadu trumfů, díky kterým může mít Noc vědců, ještě větší jméno. Obliba akce totiž stále stoupá, daří se nám oslovit nejen studenty a odbornou veřejnost, ale i široké spektrum lidí v čele s rodinami s dětmi. Za to samozřejmě patří díky našim partnerům, bez nichž by nic z toho nebylo možné. Díky jejich finanční i materiální podpoře jsme totiž mohli akci posunout o velký kus dál,“ uzavírá za ostravský tým národního koordinátora Noci vědců Jitřenka Navrátilová.
Hrdým partnerem Noci vědců je město Ostrava, které akci dlouhodobě podporuje.
Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit. Vědci přednášejí široké veřejnosti, předvádějí zábavné pokusy, organizují soutěže, a to vše při aktivním zapojení návštěvníků.
Do Noci vědců 2019 byla v rámci České republiky zapojena pracoviště z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Plzně, Pardubic, Liberce a Hradce Králové. Zastoupena byla také menší města jako Rychnov nad Kněžnou, Dolní Dobrouč, Soběslav nebo Staré Hamry.