Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Matematici z celého světa musejí v návaznosti na šíření koronaviru napříč světem zrušit cestu do Ostravy. Tradiční soutěž, která na sever Moravy každoročně přitáhne desítky matematických mozků, z preventivních důvodů dostala stopku.
„Pro následujících 30 dnů jsme zrušili veškeré mezinárodní akce na naší fakultě. Až do odvolání jsme zrušili také zahraniční cesty zaměstnanců a studentů. Pro zaměstnance i studenty platí po návratu ze zahraničí čtrnáctidenní karanténa,“ informoval v dopisu zaměstnance i pracovníky děkan PřF OU docent Jan Hradecký.
Organizátoři jedné z nejstarších soutěží v Evropě tak musejí oslavy 30 let soutěže odsunout na příští rok.
„Zprávy o šíření koronaviru jsme sledovali. Samozřejmě nás to hodně mrzí, ale vývoj a finální rozhodnutí jsme ze své pozice příliš ovlivnit nemohli. Teď vše musíme administrativně dořešit a uzavřít. Na soutěžící se těšíme v dubnu 2021,“ říká za organizační tým katedry matematiky PřF OU docent Jan Šustek.
V třicetileté historii soutěže jde tak o vůbec první ročník, který musel být zrušen.
„Je to pro nás nové, ale musíme se s tím zkrátka vypořádat. Nic podobného jsme v celé historii soutěže řešit nemuseli. Opravdu si nevzpomínám, že by nám do soutěže jakkoliv zasáhl nějaký koronavirus nebo jakékoliv jiné onemocnění,“ potvrzuje profesor Jaroslav Hančl z katedry matematiky PřF OU, který byl u zrodu samotné soutěže.
Ještě před zrušením jsme si historii soutěže připomněli ve druhém dílu podcastu Předení.