Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Dříve zde sídlila Pedagogická fakulta, od letošního září zahájí rohový dům na adrese Mlýnská 5 v centru Ostravy novou etapu svého života. Takzvané Welcome Centre (neboli uvítací centrum) je kontaktním místem Ostravské univerzity pro všechny: studenti, uchazeči i absolventi mohou využít zejména služeb nového Poradenského centra. Dále zde sídlí Centrum mezinárodní spolupráce, díky kterému do Ostravy přijíždí více studentů i akademiků nejen z Evropy, ale z celého světa, a které zároveň umožňuje studentům a akademikům vycestovat vysoko nad rámec standardních možností na univerzitách. Najdete zde i Centrum marketingu a komunikace a v přízemí zůstává Univerzitní knihkupectví, které je zde pro nejširší veřejnost.
„Vytvořením nového Welcome centra přímo v historickém jádru Ostravy vzniká pomyslná brána do světa Ostravské univerzity, která pomůže více propojit univerzitní život s životem ve městě, a to považuji za nesmírně důležité,“ vysvětluje rektor Ostravské univerzity Jan Lata.
Tato brána do světa Ostravské univerzity se otevře dokořán 17. října 2018 od 10 do 14 hodin, kdy zde proběhne Den otevřených dveří. „Mohou dorazit všichni – maturanti, kteří mají zájem o studium na Ostravské univerzitě, studenti a zaměstnanci, kteří se chtějí seznámit s Poradenským centrem, absolventi, kteří mají chuť zavzpomínat na svou alma mater nebo i ti, kteří chtějí Ostravskou univerzitu poznat blíže. Jsme nakloněni novým setkáním a spolupráci,“ říká Adam Soustružník, vedoucí Centra marketingu a komunikace.
Velkou novinkou ve Welcome centru je Poradenské centrum Ostravské univerzity, tedy nové pracoviště, které je otevřené všem studentům, absolventům i uchazečům o studium. Nabízí služby odborníků z různých oblastí (od kariérního a studijního poradce přes psychologa až po odborníka na sociální oblast) a pomůže  tak komplexně řešit různé životní situace.
„Jsme připraveni řešit se studenty situace, které mohou znesnadnit jejich studium, ať už se jedná o studijní, osobní nebo existenční potíže. Centrum se specializuje nejen na problematické situace, studenti k nám mohou přijít, když se chtějí posunout někam dál zapracovat na svém osobním a profesním rozvoji, využít kariérní koučink nebo obohatit své dovednosti prostřednictvím vzdělávacích kurzů. Dále se na nás mohou obrátit maturanti, kteří si nejsou jisti, jaký obor zvolit pomůžeme jim odhalit jejich silné a slabé stránky, vlohy a předpoklady. Jsme schopni je při výběru oboru nasměrovat tak, aby v budoucnu mohli studovat a dělat to, co je bude bavit.  Vítáni jsou také absolventi, kteří chtějí zvyšovat své kompetence a dále se vzdělávat, i pro ně jsou naše kurzy určeny, vysvětluje vedoucí Poradenského centra Lenka Lapišová.
„Naším cílem je uchazeč, který si po zralé úvaze dobře vybere svůj studijní obor, student, který se naučí na sobě pracovat a dosahuje tak úspěchů a uplatnitelný absolvent, který zná svou hodnotu a dále ji rozvíjí, dodává.
Poradenské centrum se zaměřuje na požadavky trhu práce a na dovednosti, které zaměstnavatelům u absolventů chybí. Na jejich základě připravuje pro studenty i absolventy zážitkové kurzy a semináře, které jim pomohou jejich kompetence zvýšit. Zároveň tuto nabídku kombinuje s osobními konzultacemi a znalostí univerzitního prostředí, díky čemuž mohou pracovníci centra nabídnout nejen odborné služby, ale také vstřícný individuální přístup.
Nabídka vzdělávacích kurzů i oblast činnosti Poradenského centra se bude vyvíjet v souladu s tím, co jeho klienti nejvíce potřebují.  Proto sami studenti mohou v jednoduchém online dotazníku vyjádřit, o jaké služby mají zájem. Dotazník je možné vyplnit zde.
Univerzita zřízením tohoto centra ale nesleduje jen vlastní zájem, tedy spokojenější studenty, úspěšnější absolventy a nadšenější uchazeče. Její motivací je také přispět k rozvoji regionu prostřednictvím mladých aktivních lidí.
„Poradenské centrum pomůže Ostravské univerzitě připravovat schopné mladé lidi, kteří znají svou hodnotu, chtějí dělat, co je baví a jsou cílevědomí. V kombinaci s regionem, který je právě v největším rozpuku a nabízí nespočet příležitostí a nových projektů, vzniká jedinečný prostor pro pozitivní změny, kreativitu a úspěch. Myslím, že se máme na co těšit, říká rektor Ostravské univerzity Jan Lata.
Poradenské centrum vzniklo díky financím z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.
logolink eu op vvv msmt