Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Nejoblíbenější fastfood hlavně v severní části Německa není americký hamburger ani turecký döner kebab či pizza, ale bílá klobása, krájená na malé kousky a zalitá ostrou omáčkou s karí. Currywurst, jak se jmenuje tato německá specialita, je servírován s hranolky nebo bramborovým salátem. Toto jídlo určitě nepatří ke zdravé výživě ani k vysokému kuchařskému umění, přesto má currywurst své pevné místo na jídelníčcích v jídelnách, ve stánkovém prodeji na ulicích nebo na festivalech. Krájená klobása v karí omáčce je trendovým jídlem a stala se ikonou každodenní kultury v Německu, které holdují představitelé všech generací a vrstev německé společnosti: u svého oblíbeného stánku se setkávají studenti, manažeři, úředníci, důchodci i dělníci. Currywurst slouží jako snídaně, svačina, oběd nebo prostě jenom tak tu a tam, po dlouhé noci na cestě domů.
Vznik této speciality se datuje do roku 1949. V poválečném Berlíně experimentovala majitelka stánkového prodeje, Herta Heuwer, s různými omáčkami spolu s klobásou: tak se zrodil currywurst  a rychle se stal „steakem chudého muže“. V padesátých letech minulého století patřil currywurst do berlínského jídelníčku a je dodnes pevně spojen s německým hlavním městem.
Způsob, jakým se currywurst připravuje a jí, se liší stánek od stánku: podává se s domácí omáčkou podle tajné receptury nebo hotovou zálivkou, jako bílá klobása bez střeva nebo ve střevu, nebo jako „červená“ klobása z hovězím masem, s hranolky jako přílohou nebo jenom s houskou. Jakým způsobem si zákazník objedná svůj currywurst, je jako vyznání víry.
Currywurst je určitě jedno z mála jídel, které má své vlastní muzeum, samozřejmě v Berlíně (http://currywurstmuseum.com/).
Currywurst patří k oblíbenému jídlu nejen obyčejných lidí, i známí politici z Německa a ze zahraničí si objednávají tuto lahůdku. K příznivcům currywurstu patří George W. Bush, bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker nebo bývalý německý kancléř Gerhardt Schröder. I v Porýní se currywurst těší popularitě: od roku 1997 slaví kolínští komisaři v seriálu „Tatort“ své vyřešené případy currywurstem.berlinska specialita
Stručně řečeno: kdo se chce nejenom v Berlíně ukázat, přizná se k požitkům z tohoto rychlého občerstvení. I přesto, že currywurst s jeho 400 kcal patří spíše k hlavním jídlům než ke svačině.  Oblíbenost této speciality nezáleží jenom na výborné chuti individuální receptury, ale i na tom, že currywurst zprostředkuje určitý přístup k životu a spojuje různé vrstvy společnosti.
A tento fakt se stal hlavním důvodem, proč se členové katedry sociologie na filozofické fakultě rozhodli  nabízet na „restaurant day“ tuto oblíbenou německou specialitu.
Co je restaurant day?
První restaurant day se uskutečnil v roce 2011 ve Finsku. Dnes se pořádá restaurant day každé tři měsíce a stal se největším festivalem jídla na světě. Nápad je jednoduchý, ale efektní: každý, kdo chce, se může na jeden den stát šéfkuchařem a může si otevřít svou restauraci. Místo není určeno: může to být v oblíbeném parku, ve vlastní zahradě, na louce nebo se může dát více lidi dohromady, jak se to stalo v Ostravě, kde Cooltour zorganizoval první ostravský restaurant day.  Servírovat lidem své oblíbené jídlo a trávit příjemný den se sousedy a přáteli, to je základní myšlenka restaurant day.
A pokud Vás tato akce láká: další restaurant day se koná v srpnu…
Podívejte se na několik fotek z restaurant day s currywurstem…
restaurant_dayrestaurant_day_1prodej_currywurstCurrywurst_neu