Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Alice Šustková stála u zrodu projektu Kariéra PLUS před devíti lety a byla součástí každého ročníku tohoto veletrhu pracovních příležitostí pro vysokoškoláky. Ačkoli Kariéru PLUS pořádá Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TU Ostrava), na své si zde přijdou také studenti Ostravské univerzity, která je partnerem akce. Co vás na veletrhu čeká, co nabízí studentům netechnických oborů a jak se na něj připravit, abyste se u personalistů dobře zapsali?
Stála jste u zrodu veletrhu Kariéra PLUS, jaký byl tehdy a jaký je teď? Co se mění a jakým směrem se veletrh ubírá?
Kariéru PLUS provází takový paradox: první ročník, ještě před tím, než se začalo mluvit o krizi, byl vůbec největší – vystavovalo okolo 120 firem. Pak ale udeřila krize, a zatímco zájem firem se výrazně snížil, protože firmy musely šetřit, studenti se naopak začali o svou kariéru více starat, neboť je média i rodiče strašili, že najít práci je složité. Letos už jsme ale opět v číslech z roku 2008 – v Aule VŠB-TU Ostrava bude vystavovat přes 110 firem a organizací.
Změnil se nějak koncept celého veletrhu?
Postupem času se z veletrhu stává tak trochu festival – firmy se předhánějí svým programem a soutěžemi, takže je postaráno také o zábavu. Můžu zmínit například firmu BOSCH Diesel, která namísto stánku v Aule bude vystavovat v obrovském americkém trucku na parkovišti, na místě by měl být také nejnovější model Tatry, Arcelor Mittal plánuje tajnou atrakci, nebude chybět veletrhová kavárnička firmy KVADOS. Už to není zdaleka jen o rozdávání letáčků a propisek.
Co firmy studentům konkrétně nabízejí? Stává se, že student opravdu na Kariéře PLUS naváže spolupráci a nastoupí do zaměstnání?
Nejde jen o zaměstnání na hlavní pracovní poměr, ale také brigády, stáže a praxe nebo témata na diplomové práce, za které firmy někdy studentům i platí. Víme o případech, kdy student na základě Kariéry PLUS našel své místo ve firmě, avšak většinou je to složitější proces – firmy si zde zejména dělají přehled o potenciálních uchazečích, vybrané následně osloví a začíná proces výběrových řízení.
Veletrh se koná na půdě technické univerzity, ale nabízí značné možnosti také studentům humanitních oborů. Můžete pro studenty Ostravské univerzity uvést něco konkrétního?
I IT firmy nebo automobilky a jejich dodavatelé hledají kromě techniků také lidi do středního managementu či administrativy. Na Kariéře PLUS bude vystavovat také například nezisková organizace Kola pro Afriku ve spolupráci s Moment o.p.s., která nabízí práci na hlavní pracovní poměr i dobrovolnictví v zahraničí. Nebo Policeie ČR, která také hledá zaměstnance na hlavní pracovní poměr. Firmy velmi často hledají i jazykáře.
Co kromě pracovních a jiných nabídek ještě mohou studenti z veletrhu těžit?
Například Kariérní centrum VŠB-TU Ostrava ve spolupráci s firmou Elfium představí projekt Gate, který má za úkol připravit absolventy „na míru zaměstnavatelům“. Tedy firma u nás poptá odborníka s určitými soft skills a dalšími specifickými dovednostmi, my takového studenta najdeme, proškolíme v potřebných dovednostech a následně garantujeme místo ve firmě. A to se nevztahuje pouze na studenty technické univerzity, budeme hledat i v řadách studentů Ostravské univerzity. Studenti si zde také mohou zdarma otestovat svou úroveň v cizích jazycích dle evropského standardu (je nutné se předem registrovat na prodej@hello.cz), budou zde přednášky o networkingu, o tom, jak vytvořit svůj životopis, čemu se vyvarovat na pohovoru a na účastníky čeká také soutěž o lístky na Colours of Ostrava, fotoaparát, jazykový kurz a podobně. Letošní novinkou je možnost nechat se profesionálně vyfotit na životopis, a to včetně úpravy vizážistou – registrace na toto focení je možná přes web http://www.karieraplus.cz/.
Zdá se, že Kariéra PLUS je takovým příjemným zasvěcením do reality na trhu práce. Proč se mají studenti o své zaměstnání zajímat už během studia?
Studenti si často představují, že s diplomem v ruce se pracovní nabídky jen pohrnou. Ale tak to není a realita při hledání práce je pak nemile zaskočí. Vůbec není brzo se o své zaměstnání začít zajímat už v prvním ročníku a přijít si udělat přehled o nabídce. Podle našich odhadů se díky veletrhu zkrátí nástup na trh práce o 2 až 3 měsíce. Návštěva veletrhu Vám každopádně dá náskok před ostatními, získáte osobní kontakty na personalisty firem a odpadne zdlouhavé a nepříjemné rozesílání životopisů na anonymní korporátní emaily
Co byste tedy studentům do jejich startu doporučila?
Je třeba si uvědomit důležitost znalosti cizích jazyků – mnoho firem v regionu má zahraniční kapitál a ti, kteří znají jazyky, mají velkou výhodu. Další kapitolou jsou takzvané měkké dovednosti, kterých mohou nabýt třeba prostřednictvím studentských organizací. Rozhodně nic nezkazí, když přijdou na Kariéru PLUS slušně oblečení s několika kopiemi svého životopisu v ruce a nebudou se bát oslovit personalisty na stáncích – tedy budou aktivní a nebudou čekat, že si jich v davu někdo všimne. Možná budete překvapeni, co všechno jednotlivé firmy nabízejí…
Veletrh Kariéra PLUS se bude konat v Nové aule VŠB-TU Ostrava v Porubě blízko tramvajové zastávky Hlavní třída 8. března 2016 od 9 do 15 hodin.