Distanční výuka

1. To nejdůležitější hned na začátek: Zajistěte si potřebnou techniku

Může se zdát, že v dnešní moderní době má chytrý telefon nebo počítač s webkamerou snad každý, o to větší může být vaše překvapení, když zjistíte, že něco nefunguje. Otestujte si proto pořádně vaši webku, mikrofon i reproduktory, zda všechno běží, jak má. Najděte si také místo, kde vás jen tak nezradí internetové připojení. Není totiž nic horšího než během přednášky shánět funkční sluchátka, narychlo stahovat aplikaci do telefonu nebo třeba řešit vypadávající wifi.

 

2. A teď to opravdu nejdůležitější: Neseďte celý den v pyžamu

Je jedno, jak je váš outfit na spaní pohodlný, když v něm budete trávit celý den, nikdy se nedostanete do té pravé studijní nálady. Proto vstaňte ráno s předstihem, nevynechejte žádné hygienické návyky a oblečte si něco, v čem byste se nestyděli jít do školy. Může se to zdát jako maličkost, ale i slušné oblečení dokáže nakopnout vaši studijní morálku.

 

3. Najděte si doma svůj koutek na učení

Trávíte online vyučování v posteli pod dekou? Pak není divu, že se nedokážete naladit na studijní vlnu. Udělejte si doma svůj koutek – ukliďte si na pracovním stole, schovejte všechny drobnosti, které by vás během výuky a při studiu mohly rozptylovat, postarejte se o to, abyste si mohli pohodlně sednout a soustředit se. Pokud sdílíte pokoj se spolubydlícími nebo sourozenci, snažte se navzájem nerušit, zvuk si pusťte do sluchátek a dopřejte si navzájem klid.

 

4. Rozvrhněte si svůj den

Sepište si každé ráno nebo předchozí den menší TO DO LIST, který vám pomůže zůstat efektivní a bude vás motivovat k práci. Kromě školních povinností do něj můžete zařadit i úklid, stejně jako odpočinek nebo odměnu za to, že jste zvládli celý den podle plánu. Samotné vás pak možná překvapí, jakou radost budete mít z odškrtávání jednotlivých splněných bodů.

5. Odpočívejte u pravidelných přestávek

Nikdo z nás nedokáže fungovat neustále naplno a bez přestávky se několik hodin soustředit a vstřebávat informace. Nebojte se proto udělat si pauzu. Zajděte si na krátkou procházku, dejte si něco dobrého na zub, mrkněte na epizodu oblíbeného seriálu. Dejte ale pozor, aby se vaše „krátká přestávka“ nezvrhla v jedno nekonečné promrhané odpoledne nebo maraton Netflixu.

 

6. Dejte si pauzu od sociálních sítí

Potřebujete se na chvíli soustředit? Opravdu soustředit? Vypněte Facebook, Instagram a rovnou i celý mobil. Pár hodin to bez něj určitě zvládnete a uvidíte, že když vás nebudou pokoušet upozornění ze sítí a nejnovější storíčka, studium půjde snáz.

 

7. Spojte se se spolužáky

Říká se, že ve dvou se to lépe táhne. Když se pak spojí několik spolužáků nebo celý ročník, i distanční studium zvládnete levou zadní. Založte se spolužáky z ročníku, z ročníku vyššího nebo klidně i nižšího společnou skupinu a podporujte se navzájem. Raďte se o obsahu přednášek, sdílejte mezi sebou užitečné zdroje, zkrátka se snažte pomáhat si.

 

8. Nebojte se komunikovat

Nejen, že byste měli kontrolovat pravidelně univerzitní mail, ale taky byste se neměli bát komunikovat s vyučujícími. Pro ně je tato situace nová stejně jako pro vás. Nebojte se proto ozvat, když něčemu nebudete rozumět, ať už půjde o obsah přednášek nebo třeba o to, že se vám nedaří přihlásit do Moodlu. Hlavní je se ozvat a obrátit se na ty správné osoby, které vám můžou pomoci – vyučující, spolužáky nebo další ze zaměstnanců univerzity.

 

9. Nepropadejte panice!

Možná se vám zdá, že je toho hodně, online výuka a samostudium pro vás není to pravé nebo vám třeba chybí kontakt s ostatními lidmi. Důležité je nepropadat panice a nevzdávat se. Společně tohle náročné období zvládneme, jen to nesmíme vzdát.