Zpříjemněte si čekání na Štědrý den a pusťte si některé z tipů na vánoční epizody oblíbených seriálů, které redakce vybrala spolu se čtenáři, kteří svá doporučení zasílali přes Instagram. Všem tímto děkujeme! A pokud by se náhodou stalo, že před Vánoci něco nestíháte, nebojte, všechny epizody se výborně sledují i při balení dárků či vykrajování cukroví.

1. Nechte se poučit Vánočním pásovcem o Chanuce

Chtěli jsme, snažili jsme se, dělali jsme pro to úplně všechno. Ale prostě to nešlo. Tenhle článek zkrátka nejde začít jinak, než doporučením dílu legendárních Přátel. Vánoční pásovec totiž k seriálovým Vánocům patří asi jako bramborový salát na štědrovečerní stůl – hodně. Ross se v této epizodě snaží svého syna Bena poučit o židovském svátku Chanuka. A přestože se toho, k Rossově smůle, nedozvíte příliš o lidech Makabejských, kteří žili před mnoha a mnoha lety, setkaní Santy Clause, Supermana a Vánočního pásovce rozhodně stojí za to.

Přátelé / Friends
Vánoční pásovec (S07E10) / The One with the Holiday Armadillo
Dostupné na platformě HBO Max
Photo © National Broadcasting Company (NBC)

2. Přijdou vám Vánoce moc měkké? Přitvrďte

„Prášek, stromeček, kuličky, rohlíčky, pohádky! Dřív se prostě uříz strom. Udělaly se koule a rohlíky. A pak se všichni vožrali. Jo, to byly časy…“ Pokud jsou i pro vás dnešní Vánoce přeslazené, vyumělkované a plné zdrobnělin, spravte si chuť epizodou českého komediálního seriálu Comeback s názvem Heavy Christmas. Třeba naberete inspiraci, jak si udělat pořádné, tvrdé a originální Vánoce – s rumovými koulemi místo kuliček, pivními rohlíky místo rohlíčků a chlebáky místo chlebíčků. A nezapomeňte, když se před Vánoci začne o něčem mluvit, je dost možné, že to pak najdete pod stromečkem.

Comeback
Heavy Christmas (S01E16)
Dostupné na platformě Voyo
Photo © TV Nova

3. Vánoce s rodinou anebo s přáteli? Poradí Miranda

„Falalalalá la la la lá.“ Máte rádi britský humor? A chtěli byste jej vidět? Pak vám rozhodně doporučíme sitcom Miranda. Chvílemi vám bude připadat, že se v televizi díváte na svou rodinu, chvílemi vám bude za hlavní hrdiny trapně… Ale celou dobu se budete dost pravděpodobně smát. Po zhlédnutí dílu Dokonalé Vánoce si navíc člověk uvědomí, že dosáhnout takových Vánoc je mnohem těžší, než se může na první pohled zdát – obzvláště pokud je chcete strávit se svými kamarády, kteří o nich mají dost odlišné představy. Tak hodně štěstí při vyzvedávání dárků a dávejte pozor na cestách – když totiž ta sněhová břečka zmrzne, promění se v naprosto smrtící past – černý led!

Miranda
Dokonalé Vánoce (S02E06) / The Perfect Christmas
Photo © Des Willie

4. Rukojmím o Vánocích? Pro někoho splněný sen

Už jste se ocitli u diskuse, zda je Smrtonosná past (Die Hard) vánoční film? I podle režiséra tohoto filmu o vánoční snímek jde. Co je však vánoční bez diskuse, je epizoda amerického sitcomu Brooklyn 99 s názvem Yippie Kayak, která na zmíněný film výrazně odkazuje. A není to náhoda, Smrtonosnou past hlavní postava seriálu, Jake Peralta, nevyzrálý newyorský policista, miluje. Samozřejmě nechybí shánění dárků na poslední chvíli, ani v současné době velmi populární otužování. Pokud chcete zjistit, jaké to je, když se vám splní životní sen a stanete se rukojmím přesně o vánočních svátcích, mrkněte na tuto vánoční epizodu.

Brooklyn 99 / Brooklyn Nine-Nine
Jipí Kajak (S03E10) / Yippie Kayak
Dostupné na platformě Netflix
Photo © 20th Century Fox Television

5. Výprava vědců za záchranou Santy Clause

O vánočních dílech Teorie velkého třesku jste nám psali nejčastěji! Vybrali jsme pro vás ten, kdy spolu kluci hrají Dračí doupě s úžasnou vánoční tematiku. Co myslíte, podaří se jejich postavám zachránit Santu Clause před bandou zlobrů? A proč si Raj moc nezahraje? Pro odpovědi se budete muset na díl sami podívat. Zajímavým momentem v této epizodě je také dialog pasadenských vědců o svatém Václavovi – Sheldon vám následně zazpívá i koledu Good King Wenceslas, která je právě o tomto českém světci.

Teorie velkého třesku / The Big Bang Theory
Vánoční deziluze (S06E11) / Aired December
Dostupné na platformě HBO Max
Photo © CBS Television

6. Sci-fi + Dickens = vánoční koktejl plný emocí

Britský seriál Doctor Who, v češtině nazvaný Pán času, nabízí vánočních speciálů vícero. My jsme pro vás vybrali díl nazvaný A Christmas Carol – fantastickou sváteční syntézu sci-fi, klasického Dickense a steampunkového (něco jako) viktoriánského Londýna. A ryb. Budete se smát, budete plakat, budete se zlobit, budete dojatí – budete toho plní. Doktorova Vánoční koleda vám přinese tak silný emocionální koktejl jako málokterý jiný vánoční pořad. A pokud vás zaujme, nebraňte se tomu. Pusťte si i další z vánočních epizod Doctora Who.

Pán času: Vánoční koleda
Doctor Who: A Christmas Carol
Photo © 2010 BBC

7. Vánoce připomínající ty nejdůležitější hodnoty

Americký kultovní sitcom M*A*S*H jistě znáte. Pak pravděpodobně i víte, že jeho tematika není nikterak pozitivní – odehrává se v armádní nemocnici v období korejské války. Přestože si vždy zachovává své černohumorné ladění, tento velice silný díl se na Vánoce dívá z poněkud jiné stránky než předchozí zmíněné vánoční epizody. Pusťte si tento díl, pokud si chcete připomenout, co je v lidském životě opravdu důležité, jaké máte v životě (dost pravděpodobně) štěstí a jak nepatrnými drobnostmi můžete pomoci svému okolí.

M*A*S*H
Smrt na prázdninách (S09E15) / Death takes a holiday