Tomáš Drobík, politický a kulturní geograf z Ostravské univerzity, si k tomuto tématu přizval dva hosty: Petra Pelikána a Daniela Křížka. Oba jsou odborníci na islám a měli nelehký úkol: vysvětlit lidem, že jejich představy o islámu vytvořené na základě televizních reportáží a virálních videí kolujících na internetu zcela neodráží skutečnost.
„Pokud se někdo opravdu chce bát islámu, měl by ho nejdříve poznat,“ říká Petr Pelikán. „Když média o něčem informují, vybírají to nejzajímavější, zatímco to všední pomíjejí,“ vysvětluje, proč má mnoho lidí zkreslený obrázek o islámu.
Na otázku, jak by se dala eliminovat v české společnosti panující nenávist, odpověděl Daniel Křížek: „Zakázat internet. Samozřejmě si dělám legraci, je to nesmysl, ale právě internet dodává na síle těm, kteří by jinak pouze debatovali v hospodě a navzájem se utvrzovali ve svých pravdách. Taky by se měly snažit politické elity, ale to se neděje.“
Oba hosté Tomáše Drobíka zastávali názor, že islám hrozbu nepředstavuje. Z publika se ale ozývaly opačné názory, a tak se Daniel Křížek pokusil vysvětlit své stanovisko: „Islámu samotného se bát nemusíme. Můžeme se klidně bát jedinců, jejichž interpretace tohoto náboženství je radikální, ale většina muslimů jsou úplně normální lidi, kteří nenávidí a milují stejně jako my, jsou hloupí nebo chytří, používají nebo nepoužívají kritické myšlení.“
Foto: Tereza Gerthnerová