V době, kdy Evropou zmítá jeden z nejostřejších válečných konfliktů od 2. světové války, se Jacques Rupnik tématicky dotkne mocenských vlivů, které se promítají do fungování našeho regionu. Jeho “přednáška” STŘEDNÍ EVROPA MEZI VÝCHODEM A ZÁPADEM toho ale nabídne mnohem víc. Přijďte se 3. května ve 14:30 přesvědčit do auly Ostravské univerzity sami a potkat výraznou světovou osobnost, která na počátku 90. let pracovala jako poradce někdejšího českého prezidenta Václava Havla, pro BBC World Service a na dalších prestižních adresách.

JACQUES RUPNIK V KOSTCE

Politolog Jacques Rupnik o sobě rád říká, že je pražský Francouz a pařížský Čech. Narodil se totiž v Praze, kde žil do svých patnácti let. Vystudoval historii a politologii na Sorbonně v Paříži a na Harvardově univerzitě v USA. V letech 1974–1975 působil jak o výzkumný pracovník Ruského výzkumného centra na Harvardově Univerzitě a v letech 1977–1982 pracoval jako odborník na východní Evropu pro BBC World Service. Od roku 1982 působil jako profesor Institutu politických studií v Paříži. V letech 1990–1992 pracoval jako poradce prezidenta Václava Havla. Později zastával funkci výkonného ředitele Mezinárodní komise pro Balkán při Carnergie Endowment for International Peace a byl členem Nezávislé mezinárodní komise pro Kosovo. Kromě toho byl profesorem na College of Europe v Bruggách (Belgie) a ředitelem výzkumu na Fondation des Sciences Politiques v Paříži nebo externím členem Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Mimo to je držitelem české ceny Magnesia Litera za svou knihu Střední Evropa je jako pták s očima vzadu, která v širších souvislostech pojednává o české minulosti a přítomnosti.