Představíme vám nejrůznější databáze a naučíme vás najít v nich knihy, odborné články a vše, co potřebujete nejen do závěrečných prací. Možná máte také obavy z plagiátorství nebo z nové citační normy ISO 690:2022; v citačních stylech a v zásadách správného citování vás zorientujeme raz dva. A nakonec, aby bakalářka měla náležitou fazónu, vám ukážeme tipy, jak jednoduše a úhledně formátovat text v editoru Word, takže bude radost ho číst.

Jste vyučující? Využijte naši nabídku a zopakujte si práci s databázemi a citačními manažery sami pro sebe, nebo na infolekci pošlete své studenty. Seminář vám sestavíme také na míru – s požadovaným obsahem a v požadovanou dobu.

Infolekce budou probíhat ve školicí části S-zóny a ve studovně Jacquese Rupnika. V obou prostorách pro vás připravíme i notebooky. S ohledem na kapacitu místností je nutné se předem přihlásit. Přihlášky posílejte na e-mail jan.hradil@osu.cz s uvedením vybraného tématu a termínu kurzu, nebo využijte odkaz u jednotlivých kurzů. Na webináře se předem hlásit nemusíte, stačí se připojit přes poskytnutý odkaz.

Efektivní vyhledávání (90 minut), Mgr. Jan Hradil

Potřebujete najít zdroje pro vaši seminární, bakalářskou či diplomovou práci? V této lekci se naučíte vytvářet klíčová slova, vyhledávat v databázích, pracovat s „multivyhledávačem“ EDS (EBSCO Discovery Service) a přistupovat k licencovaným článkům a e-knihám z domova.

Pondělí 19. 2. 2024 ve 14:10 v S-zóně

WEBINÁŘ: Úterý 27. 2. 2024 v 10:00

Citace s manažerem Citace PRO (90 minut), Mgr. Jiří Plešek

Píšete práci a chcete efektivně pracovat s citacemi? Po absolvování této lekce budete umět pracovat s nástrojem Citace PRO, rozumět pravidlům citační etiky a automaticky generovat citace.

Čtvrtek 22. 2. 2024 v 10:00 v S-zóně

WEBINÁŘ: Středa 28. 2. 2024 v 10:00

Citace s manažerem ZOTERO (60 minut), Mgr. Jiří Plešek

Představíme vám základní funkce citačního manažeru Zotero. Jde o citační manažer, který vám umožní stahovat z internetu záznamy o článcích, knihách, webových stránkách a automaticky z nich generovat citace.

Středa 21. 2. 2024 ve 14:10 ve studovně J. Rupnika

WEBINÁŘ: Pondělí 26. 2. 2024 v 10:00

Typografické minimum aneb Naformátuj si svou práci (2× 60 minut s přestávkou), Mgr. David Miffek

Finišujete pomalu se svou závěrečnou prací a máte největší strach z formální úpravy? Nejste si jisti číslováním stránek, pevnými mezerami a rozdílem mezi spojovníkem a pomlčkou? V této lekci se naučíte základům typografie a formální úpravě dokumentu a zjistíte, že textový editor Word poskytuje řadu užitečných nástrojů.

Tato infolekce se koná pouze v prezenční formě: Úterý 20. 2. 2024 ve 14:10 v S-zóně

Rádi byste si rozšířili obzory, ale nevyhovují vám termíny lekcí? Můžete využít individuálních konzultací Objednej si knihovníka nebo si domluvit lekci pro celou skupinu i se svými spolužáky nebo kolegy.