Chystáte se navštívit subtropické a tropické oblasti Afriky? Plánujete výlet nebo služební cestu do Jižní Ameriky? Nebo toužíte objevovat krásy Střední Ameriky? Pak byste měli vědět, že mnohé země vyžadují nebo doporučují, abyste se před jejich návštěvou očkovali proti žluté zimnici. Jedním z míst, kde očkování můžete podstoupit, je Lékařská fakulta Ostravské univerzity!

Očkovací centrum Lékařské fakulty Ostravské univerzity rozšířilo nabídku vakcín, kterými se zde můžete naočkovat. Nově proti velmi zrádné nemoci, kterou žlutá zimnice bezesporu je. „Jde o velmi nebezpečné krvácivé onemocnění, které se nedá léčit a může být s velkou pravděpodobností smrtelné,“ potvrzuje Petra Macounová z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Žlutá zimnice je akutním horečnatým krvácivým onemocněním virového původu, které se šíří prostřednictvím infikovaných komárů. Název dostala nemoc podle jedné z fází onemocnění, a to po žlutém stádiu. „Onemocnění probíhá ve dvou stádiích. Během prvního stádia dochází k náhlému rozvoji onemocnění, objevuje se vysoká horečka, třesavka, zvracení a bolest v zádech. Na tvářích, na spojivkách a jazyce dochází k zarudnutí. Jde o takzvané červené stádium. Po krátké úlevě však nastupuje druhé, žluté, stádium, při kterém dochází ke krvácení do trávicího traktu, dutiny ústní a kůže. Během této fáze dochází také k poškození jater a objevuje se, zmiňované žluté zabarvení tkání,“ vysvětluje Petra Macounová.

Žlutá zimnice se vyskytuje v subtropických a tropických oblastech Afriky, ve Střední Americe a v rovníkové části Jižní Ameriky. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, opice či primát. K přenosu nemoci dochází poštípáním infikovaných komárů různých druhů.

A jak se před nemocí bránit? „Jedinou spolehlivou ochranou před nemocí je očkování. Některé státy Afriky a Střední a Jižní Ameriky při příletu dokonce vyžadují prokázání se potvrzením o absolvovaném očkování zápisem v Mezinárodním očkovacím průkazu, bez nějž neumožní cestovateli vstup do země,“ upozorňuje Petra Macounová.

Jedinou spolehlivou ochranou před nemocí je očkování. Některé státy Afriky a Střední a Jižní Ameriky při příletu dokonce vyžadují prokázání se potvrzením o absolvovaném očkování zápisem v Mezinárodním očkovacím průkazu.

Jedním z mála míst v moravskoslezském regionu, kde se lze proti žluté zimnici očkovat, je  Lékařská fakulta Ostravské univerzity. V jejím očkovacím centru očkují vakcínou Stamaril, která je podávána pouze jednou dávkou do horní části paže, a to nejméně deset dnů předtím, než potřebuje být člověk chráněn. „Ochrana vakcínou se považuje za celoživotní, přeočkování tak dle aktuálních vědeckých poznatků a doporučení odborníků WHO není nutné,“ říká absolventka ostravské lékařské fakulty.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity otevřela své vlastní očkovací centrum loni v létě. Centrum nabízí zdravotní služby týkající se jak běžného očkování, tak cestovní medicíny. Klientům poskytuje všechna potřebná očkování nutná při cestě do zahraničí, ale i očkování proti infekčním nemocem, kterým jsou lidé vystaveni na území Česka. Jde zejména o klíšťovou encefalitidu, žloutenku či chřipku. Zdejší centrum očkuje všemi dostupnými vakcínami na trhu proti infekčním nemocem, a mimo jiné také vystavuje mezinárodní očkovací průkazy a nabízí možnost konzultací.

Očkovací centrum se nachází v areálu Lékařské fakulty Ostravské univerzity v hlavní budově Lékařské fakulty, u které lze také zdarma velmi pohodlně zaparkovat.

Očkování je možné po provedené předchozí rezervaci, termín si tedy mohou klienti zvolit sami, podle toho, kdy jim to časově vyhovuje. Více informací najdete na webových stránkách ockovacicentrum.osu.cz.