Badmintonistka a studentka Ostravské univerzity Tereza Švábíková si v roční kvalifikaci vybojovala místo na Letních olympijských hrách v Paříži. Spolu s dalšími třemi hráči se stane členkou historicky nejpočetnější české badmintonové olympijské výpravy. „Klíčem k úspěchu asi byla ochota má a mých rodičů tomu obětovat úplně vše,“ prozradila v rozhovoru studentka třetího ročníku kombinovaného programu Trenérství a sportovní výkonnost.

Jaký je to pocit být kvalifikována na Olympijské hry? Myslela jste někdy v minulosti na to, že takového úspěchu dosáhnete?

Myslím si, že jakýkoliv sportovec, který se snaží něčeho ve svém sportu dokázat a věnuje se olympijskému sportu, by si jednou chtěl zahrát či zasoutěžit pod pěti kruhy. Já jsem o tom snila hodně dlouho. Možná už od dob, kdy jsem něco poprvé vyhrála. Byl to můj největší sen.

Proč si myslíte, že jste uspěla v poměrně nízkém věku v tak vysoké badmintonové konkurenci?

Klíčem k úspěchu asi byla ochota má a mých rodičů tomu obětovat úplně vše. V mém případě jsem se jako docela mladá holka odstěhovala do Dánska, které je ve světě považováno za badmintonovou špičku, jelikož v té době u nás v Česku nebyly pro tento sport žádné podmínky. To znamenalo odejít od rodiny a přátel, změnit své priority.

Díky tomu jsem se naučila sama o sebe postarat, což mi určitě během cestování po světě pomohlo. Naučila jsem se disciplíně a taky vytrvalosti – cesta ke kvalifikování nebyla po celou dobu pozitivní, ale se správným nastavením hlavy a díky nevzdávání se jsem došla až k tomuto úspěchu.

Jak se k vašim sportovním aktivitám staví Ostravská univerzita?

Podpora Ostravské univerzity byla během posledních pár let výrazná, vyučující se mi snaží vždy pomáhat. Když potřebuji konzultaci nebo změnu termínu zkoušky kvůli turnajům, tak jsme vždy společně došli k řešení, které mi v nabitém programu vyhovovalo. Do začátku letošního roku jsem také byla podporována projektem UNIS, což byla velká podpora, kterou jsem získala díky Ostravské univerzity.

A důležitý pro mě je taky individuální studijní plán, který mám jakožto vrcholová sportovkyně schválený. Studium na Ostravské univerzitě pro mě zatím bylo to správné řešení – nedokážu si představit, že by mi někde jinde dokázali vycházet tak vstříc jako tady. Když chce člověk zkombinovat vrcholový sport a studium, tak Ostravská univerzita je určitě dobrou volbou.