Akce přesáhla rozsah běžné zahradnické práce a stala se klíčem k rozsáhlé pedagogické diskusi o tom, co vše je možné učit a jakým způsobem. Příběh pedagogického reformátora, kterým zaujala docentka Prokešová, přinesl studentům bohaté téma zahrnující historii pedagogiky, srovnání pedagogických přístupů a osobních hodnot, až po životní strasti zapálených pedagogů. Studenti předvedli prezentaci lidových krojů s červenými tureckými šátky z Uherskohradišťska a společné zpívání dotvořilo autentickou atmosféru této akce.

Jak se ukázalo, mořena barvířská má úzce propojené vazby s pedagogikou. Johann Heinrich Pestalozzi, významný světový pedagog, si zvolil pěstování této rostliny jako zdroj příjmů pro financování svého pedagogického úsilí. Ačkoliv tento ekonomický projekt úspěšný nebyl, dodnes se o Pestaozzim učíme.

Tato událost byla také spojena s blížícími se výročími Johanna Heinricha Pestalozziho, švýcarského filozofa, politika a filantropa, považovaného po Janu Amosu Komenském za jednu z klíčových postav moderní světové pedagogiky. V roce 2026 si připomeneme 200 let od jeho smrti a v roce 2027 pak 280 let od jeho narození. Očekává se, že barevný kořen mořeny doroste právě v době těchto výročí.

Mořena barvířská, známá svým využitím v barvení textilu již od starověku, obsahuje alizarin – jedno z nejstálejších barviv. Její červenou barvu můžeme znát z tureckých šátků slováckých krojů. Krojové šátky vyráběné v oblasti Dolního Rakouska a Švýcarska, které našly odbyt právě v Moravě a Čechách, zůstávají obestřeny tajemstvím a výzvou, jak barvit textil bez použití karcinogenních barviv v historické kvalitě.

Věříme, že za dva až tři roky budou mít pedagogové i studenti díky programu Erasmus možnost ochutnat náš čaj z kořene této léčivé rostliny zasazené a inspirované pedagogem Pestalozzim, kdy si celá Evropa bude připomínat jeho výročí.

No řekněte, není to krása? Mořena už roste!