„Na kulturu se stojí fronty,“ psaly příspěvky na sociálních sítích v den první vernisáže v nově přestěhované galerii PLATO. Kdo byl, ten ví. Kdo nebyl, stejně by nevěřil.

Celý příběh začal v roce 2016, kdy město odkoupilo chátrající budovu bývalých jatek společně s přilehlým hobby marketem Bauhaus, kde Plato pár let fungovalo. Velké otevřené prostory umožňovaly množství experimentů a tak mimo výstavní činnost vzpomínám i na různé site specific divadelní počiny. Návštěvník měl velkou možnost svobodného pohybu po prostoru a volná atmosféra mu dovolovala mnohem více. Nyní má ale PLATO snové prostory, které poskytují špičkové podmínky pro galerii současného umění, které poskytnou právě i návštěvníkům ten nejlepší možný zážitek a vysoce kvalitní výstavy a program.

Galerie se sama zapojila do rekonstrukce, právě aby výsledek sloužil jejím konkrétním potřebám. Nebyla to ale jednoduchá práce. „Není jednoduché osídlit nový dům v poměrně krátké době a samozřejmě to sžívání bude trvat ještě nějakou dobu. Největší práce je zjistit, co ten dům unese,“ zmínil s úsměvem ředitel galerie Marek Pokorný, který vidí v novém prostoru možnost dělat velké a silné výstavy s velkorysým prostorovým, obsahovým a estetickým pojetím. Tam, kde jsme mohli bauhausovou galerii vnímat jako punk, Jatka vrací galerii zpátky do standardního módu evropské galerie. Galerie ve svém novém kabátku ale stále chce, aby se její návštěvník necítil  svázaně – takový pocit snad do galerií nepatří obecně vůbec – jen si musí dávat větší pozor, aby ve svém myšlenkovém rozletu nepoškodil obrazy.

PLATO bude vystavovat současné umění. Bavíme se tedy o umění od cca 60. let do současnosti. Orientují se ale na produkci těch nejmladších generací autorů současné doby. Ze zkušenosti bohužel vím, že právě toto umění bývá laickou veřejností často nepochopené a někdy až odsuzované. I k tomuto přístupu se ale PLATO staví s optimismem. „Nebojte se zeptat. Není to tak, že bychom poskytovali školení, než vlezete do galerie, ale je spousta témat, která se dotýkají každého diváka, každého obyvatele, návštěvníka, člověka. A ta témata umělci řeší,“ vysvětlil Pokorný a doplnil: „Problém našeho prostředí jsou předsudky.“

Galerii nechybí ani kvalitní architektura a design. Například nábytek navrhovala přímo na míru prostoru architektka Yvette Vašourková. V PLATO tak vznikla velká hydroponická stěna pro růst rostlin, které si buď návštěvníci mohou koupit, nebo si je nechat naservírovat přímo na talíř. Využívat je totiž bude kavárna, která je součástí budovy. Sympatické je, že kavárna je otevřený prostor pro setkání a nemusí být nutně spojena s návštěvou galerie.

Dveře galerie se otevřely 21. září 2022 výstavou Optimalizované bajky o dobrém životě pod kurátorským vedením sester Dostálkových.

Více informací o galerii a programu najdete tady. Důkazy o frontách tady.