Obal může být více než neekologický nadbytečný produkt toho, co si pořizujete. A právě o tom je soutěž Young Package, která každoročně nabízí mladým tvůrcům příležitost přihlásit své nápady, jak z obalu udělat hezkou nebo užitečnou věc. Sešlo se 744 návrhů z celého světa: například z Taiwanu, Indonézie, Íránu, Ruska, Mexika, Spojených států, Albánie nebo třeba Kypru.

První místo v letošním 22. ročníku obsadila Česká republika: Kateřina Puncmannová navrhla obal na malířskou štětku, který po přeskládání slouží jako malířská čepice. Na druhém místě se umístila Zita Sirán z Maďarska s obalem na školní mléko, který se po použití stává jednou součástkou stavebnice. Třetí místo získal Thomas Lavin z Velké Británie za svůj obal na nářadí RE:play, který zároveň slouží jako stavebnice podobná českému Merkuru, jen v papírové podobě.

Zabodovala ale také studentka Ostravské univerzity Ivana Kleinová. „Pre túto tému som sa rozhodla spracovať sedmové karty, keďže k nim mám blízko a spojiť ich s produktom, ktorý by s tým súvisel a tým je sviečka. V podstate taký záchranný balík, keď vypadne elektrina: zapálite sviečku a zahráte si karty. S podnázvom : Posvieť si na neho! Obal je tvorený tak, že po otvorení si vystrihnete karty a výhodou je že nezostane žiadny ostatkový materiál – vrchnák zo stojanom sa dá využiť ako úschovná škatulka na karty,” říká autorka, která studuje v Ateliéru obalového a knižního designu na Fakultě umění Ostravské univerzity.