Milé studentky, milí studenti,
poprvé se na vás obracím s apelem, byť si dobře pamatuji heslo slavných let šedesátých – nevěřte nikomu, komu je přes třicet…
Nicméně se o to pokusím: běžte volit prezidenta!
Je pro to několik důvodů.
Přímá volba je asi největším zásahem do naší ústavy od jejího vzniku. Můžeme diskutovat o tom, zda tento zásah byl šťastný či ne, ale je to fakt. A měli bychom této další možnosti, jak věci veřejné ovlivnit, využít.
My, občané České republiky, svého prezidenta ctíme podobně jako naši předkové vnímali krále. Máme respekt k jeho postavení, k obsahu toho, co představuje hlava státu. Je naší povinností vybrat takového, kterého budeme respektovat i jako osobu a kterého si můžeme vážit.
Postavení prezidenta je – i díky přímé volbě – důležitější nežli v minulosti. Bude ovlivňovat následujících minimálně pět let v době, která nebude snadná a která je pro vás důležitá – je to čas, kdy budete začínat svůj profesní život.
Běžte, prosím, volit tento víkend i za dva týdny.
Věřím, že půjdete a nepochybuji o tom, že vyberete dobře.
Jan Lata