Mladým nadějným umělcům i divadelním nadšencům je určena srpnová akce Ateliéru pro divadelní vzdělávání při NDM. Pod názvem BUDOUCNOST=TEĎ! se skrývá pět dní plných autorského divadla a témat, která pálí, zajímají a štvou současné mladé dospívající a dospělé. Workshop se odehraje od 15. do 19. srpna převážně v prostorách Ateliéru při NDM v centru Ostravy, pro finále si účastníci (ve věku od 16 do 22 let) připraví performanci ve veřejném prostoru.

Tyhle akce nejsou o hierarchii, o tom, že režisér něco režíruje a někoho při tom vede, ale je tam spíše jako mentor, který doslova provokuje účastníky k vyjádření pocitů a názorů divadelní formou.

Pro workshop získal Ateliér při NDM špičkového lektora: Semináře povede Bradley Lewis Cannon, který je režisérem a lektorem v divadle pro mladé umělce Strange Town ve skotském Edinburghu. Účast je zdarma, přihlašovat se mohou zájemci z řad studentů uměleckých oborů středních a vysokých škol, ale také divadelníci a divadelní nadšenci-amatéři. „Ve světě je už autorské divadlo (devising theatre) naprosto běžné, u nás se teprve rozbíhá. Máme totiž trochu jinou tradici autorského divadla. Tyhle akce nejsou o hierarchii, o tom, že režisér něco režíruje a někoho při tom vede, ale je tam spíše jako mentor, který doslova provokuje účastníky k vyjádření pocitů a názorů divadelní formou,“ přibližuje lektorka Ateliéru Tereza Strmisková.

„Pokud bude naše spolupráce úspěšná, takzvaně si sedneme a bude se to účastníkům líbit, budou se někteří z nich moci během celé divadelní sezóny 2022/2023 zapojit do mezinárodní divadelní koprodukce s holandským divadlem Het Theaterschip a slovinským divadlem Glej! Navštívíme festivaly a workshopy v Česku, ale také v Holandsku a Slovinsku,“ doplňuje Tereza Strmisková. Kapacita aktuálního letního workshopu je omezená, podmínkou účasti je uvedený věk 16–22 let (ale ne zcela striktně!) a zajímavá přihláška. „Chceme po zájemcích přihlášky motivační, chytlavé, nebojte se tedy rozepsat, proč bychom měli vybrat právě vás!“ vyzývá Strmisková. Ta také odpoví na případné dotazy telefonicky (731 505 858) či prostřednictvím mailu.

Vloni pořádal Ateliér při NDM ve spolupráci s galerií Plato mezinárodní Artkemp – akce byla pojata jako mezigenerační výpověď na téma sociální izolace a účastnily se jí ženy ve věku od 20 do 70 let. A také byla koncipována jako autorské divadlo, jehož východiskem byl tehdy prostor galerie Plato i téma tamního aktuálního výstavního cyklu: Ó a ach, krása, ruina, strach.

Ateliér pro divadelní vzdělávání funguje při Národním divadle moravskoslezském nejen jako platforma pro mezigenerační podporu zájmu o inscenace hrané v NDM, ale také jako místo, kde mohou smysluplně trávit volný čas zájemci o divadlo všech věkových kategorií. Ateliér pořádá akce a celosezónní aktivity pro děti, mladé dospívající i dospělé či seniory. Informace jsou webu NDM v sekci Ateliér.