Na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity probíhá už třetím rokem evropský výzkumný projekt s názvem Eco3 – Sustainability Management and Green Controlling in the Social Economy. Na podzim minulého roku proběhl přímo v prostorách Fakulty sociálních studií první nadnárodní projektové setkání – fakulta přivítala kolegy a kolegyně z Rakouska, Německa a Rumunska.

Podařilo se nám dokončit bílou knihu, a k finalizaci výukových materiálů a průvodců pro vzdělavatele tak chybí už jen kousek.

Setkání v Ostravě bylo pro členy projektového týmu výjimečné, šlo totiž o první osobní shledání. Kromě aktivit, které umožnily se lépe poznat, byly diskutovány všechny důležité výstupy a úkoly, které z projektu vyplývají. „Dosáhli jsme jednoho velmi důležitého milníku. Podařilo se nám dokončit bílou knihu, a k finalizaci výukových materiálů a průvodců pro vzdělavatele tak chybí už jen kousek,“ popisuje Veronika Mia Zegzulková věnující se sociální práci v mezinárodním kontextu.

Průvodce pro vzdělavatele, nebo takzvaný Lecturer Guide, představuje spojení mezi prakticko-teoretickým obsahem a zamýšlenými kompetenčními cíli spolu s výsledky učení. Podporuje přednášky při plánování kurzů využitím vhodných a inovativních výukových prvků a zobrazením rozvrhu pro každou lekci. Poskytuje informace pro návrh lekcí ve třídě i online a nabízí rady, jak naplánovat takzvanou Flipped Classroom neboli „převrácenou třídu“. A právě k tomuto konceptu proběhlo během ledna školení pro naše akademiky vedené Centrem pro podporu vzdělavatelů z FH Campus Wien.

Využili jsme také čas k výměně názorů o aktuální situaci na různých univerzitách. Doufáme, že příští nadnárodní projektová setkání proběhnou také tváří v tvář.

Kromě produktivity byly na programu i prohlídky památek a společný oběd a večeře. „Využili jsme také čas k výměně názorů o aktuální situaci na různých univerzitách. Doufáme, že příští nadnárodní projektová setkání proběhnou také tváří v tvář, přičemž plánujeme březnové setkání v rumunském Cluj-Napoca. Snad budeme mít štěstí a sejdeme se osobně,“ říká Zegzulková.