Je tady srpen, prázdniny jsou ve své půlce, a to znamená, že zhruba jednou tolik letních akcí je stále ještě před námi. A opravdu je z čeho vybírat, Ostrava v létě, stejně jako po zbytek roku, zkrátka nespí.

To dokáže hned zítřejší festival Ostrava v plamenech, který se koná v osvědčených prostorech Dolní oblasti Vítkovice. Desátý ročník této akce nabídne všem fanouškům tvrdší muziky deset převážně metalových kapel – mezi nejznámější jména na programu patří třeba Němec Udo Dirkschneider s U.D.O., Beast in Black z Finska nebo britští Phil Campbell and the Bastard Sons.

Pro fanoušky artovějších hudebních zážitků je tady připravena syntéza legendárního alba The Dark Side of the Moon od kapely Pink Floyd a sférické projekce v Planetáriu Ostrava. S pomocí moderních technologií se kapela chopila myšlenky na show kombinující 42 minut dlouhé album v prostorovém zvuku a dechberoucí pohledy na Sluneční soustavu i mimo ni. Šanci užít si „koncert“ máte v sobotu i v neděli od 18:30, planetárium nabízí ale i další srpnové termíny.

A v pátek i sobotu se v nedaleké beskydské obci koná festival Ladná Čeladná. Mezi letošní headlinery patří Monkey Business, Tata Bojs, Lenny nebo Letní kapela. Program toho ale nabídne o mnoho více.

Festival Schlaraffia Woche nebo výlet do Karviné

Víte, co je to Schlaraffia? Jde o spolek mužů pěstující přátelství, umění a humor, navazující na stejnojmennou stolní společnost pražských divadelníků z poloviny 19. století. Šlarafie při svých setkáních zachovávaly svérázný pseudostředověký ceremoniál, scházely se ve stylizovaných rytířských sálech, někdy dokonce ve vlastních budovách upravených do podoby „městských hradů“. A právě Týden Šlarafie se koná ode dneška až do konce příštího týdne v nedávno zrekonstruované Vile Grossmann. Těšit se můžete na odborné přednášky, koncerty a také speciální víkendový program – sobotní šlarafské prohlídky s hranými scénkami a nedělní pikniky u Grossmanna (prohlídka okořeněná piknikem v zahradách).

Na komentovanou procházku se v neděli můžete vydat taky do blízké Karviné. „Poznejte místa, kde ještě nedávno stálo několikatisícové město, které si dnes příroda bere zpět. Projděte se ulicemi, kde rodiny žily v koloniích, děti chodily do škol a havíři na pivo. Objevte, co se ve staré Karviné ještě zachovalo a porovnejte dnešní stav s dobovými srovnávacími snímky. Vydejte se po cestách, kudy kráčely generace havířů nebo hrdinové ze Šikmého kostela,“ láká anotace vycházky. A právě v neděli ve 13:30 u šikmého kostela sv. Petra z Alkantary vycházka začíná.

Za Šikmým kostelem a regionální literaturou do OUshopu

A za dobrou knihou, kam jinam než do OUshopu – Univerzitního obchodu a knihkupectví. Tady navážeme na zmíněnou komentovanou procházku Karvinou, protože zde zakoupíte právě Šikmý kostel, bestseller spisovatelky Karin Lednické, a to jak jeho prvnídruhý, tak i třetí, letošní, díl.

A nabídka knih věnujících se našemu regionu je v OUshopu opravdu bohatá. Těžké téma, příběhy hornických vdov, přináší ku příkladu kniha Kamily Hladké – jejíž dramatizaci navíc můžete nově zhlédnout na prknech Národního divadla moravskoslezského. Hornické vdovy podávají mimo jiné fenomén hornictví v novém světle a relativizují mnohaletá klišé, jež se k němu vážou.

Všem zájemcům o ostravskou historii je určena publikace Vzpomínky na starou Moravskou Ostravu, která je sestavena z memoárů ostravského patriota, báňského inženýra Jana Kubly (1859-1940). Muzikolog Viktor Velek v roli editora v ní předkládá obraz Ostravy viděný očima Jana Kubly – člověka velmi činného ve společenském, spolkovém a kulturním životě. Také díky Kublovým deníkům nám historici dokáží zprostředkovat každodenní život v Moravské Ostravě na konci 19. století.

Jste v Ostravě noví, nemáte město až tak prozkoumané anebo za vámi míří návštěva, kterou chcete po moravskoslezské metropoli erudovaně provést? Skočte si pro knihu s všeříkajícím názvem 111 míst v Ostravě, která musíte vidět – budete mít pocit, jako by vás provázel zkušený „průvodce z masa a kostí“. K tomu si určitě do pomyslného košíku přidejte i publikaci 80 ostravských kuriozit, jež vás provede skrytými zákoutími i místy pulzujícími životem.

A ještě poslední dnešní tip pro ty, kdo při komunikaci s místními občas lehce tápou. Právě těm se bude hodit ilustrovaný slovník Kratke zobaky. Publikace nejen slovně, ale i prostřednictvím názorných ilustrací vysvětlí významy mnohých výrazů a frází, dodnes přežívajících v mluvě obyvatel na Ostravsku a blízkém okolí.