Multižánrový hudební festival Colours of Ostrava minulý týden ovládl Ostravu, nicméně ani v následujících týdnech nebude o kulturní či jiné společenské akce nouze. Pojďme se podívat na to, co nás v Ostravě a v jejím okolí čeká.

Festivalovou atmosféru tento víkend přinese Štěrkovna Open Music. Na oblíbený festival konající se 25. až 27. července na břehu hlučínského jezera dorazí Ewa Farna, Divokej Bill, Rybičky 48, Tři sestry, J.A.R., Olympic, No Name či Vojta Dyk. Pořadatelé chystají i mimořádné projekty – opět propojí Janáčkovu filharmonii Ostrava s DJ a hity taneční hudby. Přijede i Michal Pavlíček s orchestrem a hosty Bárou Basikovou a Načevou.

Pro milovníky rockovějších interpretů je tady zase festival Holba Rock na grilu, koná se 26. a 27. července na Letišti Kylešovice a přivítá ikony české a slovenské rockové scény. Na dvoudenním festivalu vystoupí Desmod, Harlej, Doga, Protheus, Alkehol, Vilém Čok, Cocotte Minute, Rockopera, Lautr, Bijouterier, Bastard, Legendy se vrací, Citron, nebo Rock and Roll band Marcela Woodmana.

Pokud preferujete komornější akce, navštívit můžete letní scénu Barráku – najdete ji na zahradě legendárního klubu nedávno přestěhovaného do Přívozu. Na ní 27. července od 18:30 vystoupí bluegrassová skupina Whiskey Before Breakfast. Tato kapela hraje moderní, progresivní bluegrassovou muziku s důrazem na vícehlasé vokály proložené instrumentálními sóly.

Noční cykloprojížďka nebo ostravská Kytarovka

V pátek 26. července se mezi 21:30 a 23:00 koná Noční jízda historií: Za světlem dolů a továren, jedinečná noční cyklistická vyjížďka s historickým vyprávěním o cestě dělníka/horníka do práce. Projedete se z Dolní oblasti Vítkovic podél řeky Ostravice až do srdce průmyslového pásu v širším centru Ostravy. Za svitu měsíce a pouličních lamp prozkoumáte nejen historii Vítkovických železáren, Ostravy i Vítkovic, ale také příběhy o životě a práci dělníků/horníků v tomto drsném a fascinujícím prostředí. S sebou si vezměte vlastní kolo a světlo.

Zajímavou akcí je taky Kytarovka Ostrava – jde o setkání milovníků hudby a zpěvu. I vy můžete dorazit se svým hudebním nástrojem v sobotu 27. července od 16 hodin na Pěší zónu Malá Kodaň a zahrát si a zazpívat se skupinou dalších nadšenců. A že neznáte texty a akordy? To nevadí, stačí si otevřít v mobilu online zpěvník a přidat se k ostatním.

OUshop je tady pro vás

Pro kvalitní čtivo se nezapomeňte stavit do OUshopu – Univerzitního obchodu a knihkupectví v centru Ostravy. Tady nakoupíte knížky všech žánrů a kategorií, stylově obrandované oblečení i mnoho dalšího. Připomínáme, že stále běží akce Letní čtení s Nakladatelstvím Host. Využijte tak slevové akce a vyberte si z nepřeberného množství knižních titulů v měkké vazbě.

Přečtěte si osmý díl Čtenářského OUkénka: Jaké knihy si nenechat ujít v OUshopu?

Pravidelné tipy na knižní kousky, které by neměly ujít vaší pozornosti, přinášíme v magazínu OU@live co čtrnáct dní ve speciálním Čtenářském OUkénku. Mrkněte třeba na osmý, zatím nejnovější díl – kromě tipu na román současného běloruského spisovatele Illji Sina s názvem Libido a na novou knihu z produkce Filozofické fakulty OU Agent na chodníku sociologa Víta Horáka tady najdete doporučení na unikátní česko-anglické edukační omalovánky.

Jejich autorkou je písařka, malířka a historička Markéta Poskočilová a obsahují 27 středověkých souhvězdí z roku 1488. Každý obrázek je doplněn příběhem o nebeských jevech jako Orion, Andromeda či Kassiopeia. Najděte si v letním období čas a ponořte se do fascinujících příběhů antických mýtů. A nezapomeňte projít i starší vydání Čtenářského OUkénka!