Tento článek byl zařazený do rubriky Archvív. Informace nejsou již aktuální!

Vrcholem prvního ročníku doktorského studijního programu sociální práce na FSS OU je Jarní Škola / Spring school, kde prezentujeme témata svých disertačních prací a dostáváme zpětnou vazbu, rady a nápady od zahraničních kapacit v oboru sociální práce. Dlouhodobě se tato mezinárodní konference koná v půlce dubna v Aule VŠB TUO v Ostravě Porubě a jako každý rok, také letos měla početné zastoupení z řad studentů, profesorů a významných osobností studovaného oboru z mnoha evropských zemí.
Já se osobně jsem se na tuto jarní společenskou událost velmi těšila a měla jsem velká očekávání. Také proto, že jsem v průběhu prvního ročníku měnila téma a ocitla se na úplném začátku bádání.
Návštěvníci ze zahraničí se na porubské koleje sjížděli už během úterního odpoledne, kde je s milým úsměvem a vřelým přivítáním čekala paní Pavla Nemethová.
Je to tady, středeční ráno a aula VŠB se začíná pomalu plnit. Začínáme s malým zpožděním, ale po krátkém přivítání jsme hned najeli na program prezentací, který byl nabitý až do pátečního poledne. Nemůžu mluvit za ostatní, ale já osobně jsem měla z výstupu velmi dobrý pocit. Byla to výzva, připravit si prezentaci v angličtině, ke každému slidu něco říct a v následné diskuzi poslouchat rady, nápady, poznámky a doporučení od odborníků nejen z České republiky, ale i z Německa, Finska, Polska, Francie nebo Velké Británie. Člověk získal zase jiný pohled na své téma, který mu může pomoci v rozvoji své práce. Velmi živě se debatovalo i v následných pauzách na kávu a občerstvení, jelikož každý chtěl vytěžit co nejvíce informací a podnětů pro své téma.
Aktivní výstupy studentů doktorského či magisterského studia doplnily zajímavé přednášky na aktuální témata v rámci rozšířeného bloku Jarní školy : prof. Littlechilda z Velké Británie (Research in the areas of child protection  and mental health – the ethics and methods for research in sensitive areas with vulnerable clients, badatelské odpoledne s prof. Baumem z Německa (Social division, gentrification and socio-spacial segregation in German cities) a přednáška  prof. Kantowicz z Polska (Research on professionalization and social work education in Poland).
V rámci večerních programů se šlo ve středu večer do Národního divadla Moravskoslezského na operu Marii Stuartovnu a ve čtvrtek do Planetária. Program byl tedy opravdu bohatý a nebylo se čemu divit, že v pátek v poledne, po skončení celé Jarní školy, už byl každý mírně unavený a vyšťavený.
Závěrem bych jen chtěla říci, že Jarní škola je pro mě velmi cenná zkušenost a má původní očekávání se naplnila. Odnáším si z Jarní školy jen pozitivní dojmy doplněné zahraničními podněty k mé disertační práci, které mě nutí nad tématem neustále kriticky přemýšlet. Již teď se těším na další rok, protože kde a kdy jindy budu mít možnost potkat se s tak vysokou koncentrací významných lidí studovaného oboru a moci s nimi konzultovat?
Text a foto: Mgr. Martina Závodná
3 5 2 533240_10202160178316712_108786575_n