„Všimla jsem si, jak několik studentů ve sportovních trikotech krouží na střešním oválu stále dokola,“ říká návštěvnice kampusu Ostravské univerzity, která zde pravidelně venčí svého francouzského buldočka Františka.

Univerzita připouští, že musela ustoupit z původního plánu udělat střešní ovál ve tvaru podélně rozpůleného Möbiova pásu. V této variantě by pak měla běžecká trať dvojnásobnou délku. Studenti trénující na delší tratě tak například na čtyřstovku musí ovál oběhnout ne jednou, ale dvakrát.

Möbiova páska (také Möbiův pás, Möbiův pásek nebo Möbiův list) je plocha, která má jen jednu stranu a jednu hranu.

Möbiova páska (také Möbiův pás, Möbiův pásek nebo Möbiův list) je plocha, která má jen jednu stranu a jednu hranu. V roce 1858 ji nezávisle na sobě objevili (resp. „vynalezli“) matematici August Ferdinand Möbius a Johann Benedikt Listing. Pokud je Möbiova páska uprostřed podélně rozstřižena, vznikne jeden dlouhý, několikrát protočený proužek. zdroj: Wikipedie

„Já jsem si na tu trať už zvykla a ten výhled se opravdu neomrzí, jen třeba včera u tréninku půlmaratonu jsme už vlastně nevěděli, kdy přestat,“ vysvětluje jedna ze studentek tělesné výchovy pro základní školy.

Už ve středu 5. dubna si můžete střešní ovál prohlédnout na vlastní oči u příležitosti velkolepého kariérního festivalu Za kariérOU, kdy Pedagogická fakulta Ostravské univerzity přichystala Den otevřených dveří budovy Katedry studií lidského pohybu.

Poznámka redakce: Tento článek je sice apríl, ale kariérní festival opravdu bude a vy u něho nesmíte chybět. Mezi jeho hlavní highlighty patří youtuber Kovy nebo Martin Palička z žebříčku Forbes 30 pod 30.