Druhý ročník popularizační soutěže Český Vševěd přinesl koktejl vědy, stand-upu a slam poetry. Různorodá popularizační  témata se nesla celým finálovým večerem, a třebaže byli všichni vědci a vědkyně skvěle připraveni, titul Českého Vševěda patří pouze jednomu z šestice finalistů a finalistek.

„Soutěžící si velmi cenili školení, kde se dozvěděli třeba to, jak zahájit své vystoupení, v jaké fázi přijít s vtipem nebo kdy je čas na gradaci příběhu. Bylo ale neuvěřitelné, jak se všichni finalisté v průběhu všech školení podporovali, pomáhali a vzájemně si radili. Celou dobu nebyla cítit žádná rivalita,” hodnotí atmosféru mezi soutěžícími manažerka národního koordinátora Noci vědců Jitřenka Navrátilová.

To potvrzuje také vítěz letošního finále Českého VŠEVĚDa Oldřich Motyka. „Celý ten proces a organizace kolem soutěže byla naprosto úžasná a chtěl bych vypíchnout, že jsem se ve finále nemohl ocitnout s lepšími pěti lidmi”. Radost z vítězství vědec z VŠB – Technické univerzity Ostrava neskrýval. „Extrémně si toho vážím, jsem rád, že jsem vyhrál, ale všichni si to zasloužili. Vlastně je moje vítězství trochu nespravedlivé, protože jsem zapomněl text,” přiznává Oldřich Motyka. Diváci ale i přesto zhodnotili jeho vystoupení jako to nejlepší.

Hned na druhé příčce se umístil mladý brněnský gymnazista Simon Klinga se svým vesmírným tématem Výlet za miliardu a na třetí místo dosáhla zástupkyně Ústavu geoniky AV ČR Kristýna Schuchová a její výprava za netopýry v dolech, které pojmenovala Zapomenuté podzemí. Soutěž Český VŠEVĚD tímto zůstává v Ostravě, kde se uskuteční i příští finálový boj, tentokrát na půdě VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Kateřina Mikulcová, která na galavečeru zastupovala Ostravskou univerzitu a Fakultu sociálních studií, se ve svém slamu pustila do nebezpečných stereotypů o lidech bez domova a poukázala také na životní situaci dětí bez domova (kterých je v Česku neuvěřitelných asi 61 tisíc), hlasování diváků ji však na pomyslnou „bednu” bohužel nevyneslo. Přesto svou účast hodnotí nadmíru pozitivně. „Jsem moc ráda, že jsem se mohla akce Český Vševěd zúčastnit. Schválně hovořím o akci, a ne o soutěži, protože jsem díky Vševědovi potkala skvělé lidi, něco nového se naučila a vnímala celou dobu velkou podporu nejen u nás na univerzitě od organizátorů, ale i od ostatních finalistů. Účast ve Vševědovi určitě doporučuji všem, kteří se chtějí dále rozvíjet v popularizaci vědy, ale i zažít trošku toho adrenalinu na jevišti,” uvedla Kateřina Mikulcová.

V rámci národní podívané Noci vědců si vystoupení ve stylu science slamu připravili celkem tři vědkyně a tři vědci z různých koutů České republiky: Jitka Burešová (Technická univerzita v Liberci), Jan Exner (Univerzita Karlova), Simon Klinga (Education42morow), Kateřina Mikulcová (Ostravská univerzita), Oldřich Motyka (VŠB – Technická univerzita Ostrava) a Kristýna Schuchová (Akademie věd ČR). Všechna jejich vystoupení budou na přelomu roku dostupná ze záznamu.

Na jaře měli popularizátoři a popularizátorky z celé republiky příležitost přihlásit se do soutěže Český Vševěd. Zájem projevilo 31 vědců a vědkyň, kteří museli splnit několik kritérií: video natočené na mobilní telefon o stopáži do 150 vteřin, bez střihu a na téma Tajemství. Půl roku pak sbírali jednotlivé hlasy veřejnosti, přičemž do složení finálové šestice zasáhla také odborná čtyřčlenná porota složená z Vladimíra Piskaly z redakce vědy České televize a tří loňských finalistů Vševěda. V listopadu absolvovala finálová šestice třídenní školení dovednosti v science slamu, aby se s popularizačním formátem dobře seznámili a s pomocí lektora si své vystoupení do detailu připravili.

Český Vševěd je popularizační soutěž Noci vědců, která se s podporou jednadvaceti univerzit zrodila v roce 2022. Jejím hlavním cílem je představit veřejnosti české vědce a jejich pracoviště, univerzity, vědecké i jiné vzdělávací instituce. Titul Český VŠEVĚD 2022 patří Evě Bílkové z Ostravské univerzity, která nadchla publikum svou vášní pro vážky. Na druhém místě se umístil František Mach ze Západočeské univerzity v Plzni a na třetím místě Veronika Mokrejšová z Vysoké školy ekonomické v Praze.