mladá ženahledá na sociálních sítích

Právě mobil je často tím největším lákadlem, které vás odvádí od práce a studia. Odepsat kamarádovi, mrknout na Instagram, proletět rychle pár článků nebo zhlédnout jedno video se může zdát jako záležitost na pár minut, opak je ale pravdou a i tyhle minutky se často nastřádají a vy pak doháníte nesplněné úkoly po večerech, unavení a proklínající sami sebe. Poznáváte se v tom? Nejste sami! Zkuste s tímhle utápěním času a prokrastinací skončit pomocí jedné z aplikací na posílení efektivity nebo soustředění.

1.      Vypěstujte les v aplikaci Forest

O aplikaci Forest: Stay Focused už jste možná slyšeli. Jedná se o aplikaci, kde si sami zvolíte, jak dlouho se chcete soustředit. Pokud po tuto dobu nebudete aktivní na telefonu, v aplikaci vám poroste strom. Možná to nezní až tak lákavě, ale když se přidají různé druhy stromů, výzvy nebo dokonce i možnost zasazení reálného živého stromu a pomoc přírodě, je hned jasné, proč se aplikace dostala na špičku v oblíbenosti. Dostupná je na iOS i Android, a sice není zdarma, ale za investici 49 Kč rozhodně stojí.

2.      Osvoboďte se od lákadel internetu s aplikací Freedom

Přistihli jste někdy sami sebe, že během dne několikrát zkontrolujete nejen sociální sítě, ale i oblíbené webovky, blogy a podobně? Právě aplikace Freedom vám umožní nastavit si na určitou dobu zablokování takových stránek. Takže i když vás to na ně bude lákat, máte smůlu. Odblokovat si je pak můžete, až skončíte se studiem nebo prací.

3.      Zkuste to přes rajčata

Technika soustředění zvaná Pomodoro spočívá v tom, že 25 minut pracujete a poté si dáte na 5 minut pauzu. Po čtyřech takových blocích si můžete dát pauzu delší, a to klidně 30 minut. Proč byste měli své studium dělit do takovýchto bloků? Metoda Pomodoro vám pomůže lépe hospodařit s energií, nevyčerpáte se totiž tak rychle. Navíc získáte super přehled o tom, kolik času vám trvá jaký úkol. A v jaké aplikaci si metodu otestovat? Zkusit můžete třeba Focus Keeper – Time Management.

4.      Vsaďte na hudbu

Někteří nedají dopustit na poslouchání oblíbené kapely, jiní zase nemůžou strpět žádné rušivé zvuky kolem sebe. Ať už patříte do první, nebo do druhé skupiny lidí, určitě byste měli vyzkoušet aplikaci Brain.fm. V aplikaci si zvolíte, zda chcete skončit s prokrastinací, zvládnout více práce nebo třeba relaxovat, Brain.fm vám pak přehraje speciálně vytvořené zvuky, které mají ovlivňovat mozkové vlny. Nevěříte takové aplikaci? Zkusit můžete i playlisty na Spotify, doporučujeme Working Day nebo Work From Home.

5.      Mějte ve všem přehled na Trello

Potřebujete si svůj den víc naplánovat, a obyčejná tužka a papír vám k vytvoření přehledného denního plánu nestačí? Trello je aplikace používaná a oblíbená tisícovkami lidí. Funguje jako taková nástěnka, kde si můžete plánovat své úkoly, přidávat různé poznámky, fotografie a podobně. Navíc můžete všechno sdílet třeba se spolužáky, a to je velká výhoda.